Modernizmin Öncülerinden Joseph Conrad’ın Başyapıtı Nostromo Okuyucuyla Buluştu

0
949
nostromo

Modernizmin öncülerinden kabul edilen Joseph Conrad’ın başyapıtı kabul edilen Nostromo, Erhun Yücesoy’un çeviriyisle Can Yayınları tarafından yayımlandı. Eserde Conrad, Amerika kıtasının muazzam bir panoramasını sunarken, insan psikolojisini de derinlikli bir şekilde analiz ediyor.  

“Hayalî ama gerçek bir Güney Amerika ülkesi” olan Costaguana’nın Batı eyaletine bağlı Sulaco kenti, Mr. Gould tarafından işletilen gümüş madeni ve diktatör Başkan Ribiera’nın görece liberal yönetim anlayışı sayesinde bir süreliğine istikrara ve refaha kavuşmuştur. Fakat emperyalist faaliyetlerin, ülke kaynaklarını ve kendilerini sömürdüğünü düşünen halkçı hareket, devrim planları yapmaktadır. Madenin gümüşü tehlikededir. Ülkenin kaderi ise her kesimin güvenini kazanmış, kibirli ve cesur İtalyan gemici Nostromo’nun ellerindedir.

Başyapıtı kabul edilen Nostromo’da Conrad, dünyayı olmasını dilediği şekilde değil, gördüğü gibi resmeder ve bunu yaparken bireylerin, insanlık durumunun yanı sıra, toplumsal hayatın da ayrıntılı bir panoramasını sunar. Öyle ki bu kitap birçok eleştirmen tarafından, Tolstoy ve Dostoyevski’nin epik romanlarıyla eşdeğer görülür.

“Başka herhangi bir roman yerine, Nostromo’yu yazmış olmayı dilerdim.”

F. Scott Fitzgerald

Önceki İçerikBir Psikiyatristin Penceresinden Beyin Dalgalarının Ritmi
Sonraki İçerikBaksı Kültür Sanat Vakfı Tarafından “Anadolu Ödülleri” verilecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here