Meşa Selimoviç’in İlk Kitabı Kızıl Saçlı Kız Türkçe’de

0
35
Meşa Selimoviç

Dervis ve Ölüm adlı eseri ile dünya çapında haklı bir şöhrete sahip olan Balkanların büyük yazarı Meşa Selimoviç ’in ilk kitabı Kızıl Saçlı Kız kendi dilinden çevirisi ile ilk kez Türkçe’de. Eser
Azra Blekiç Aydoğan ve İbrahim Hakan Aydoğan‘ın çevirisiyle Ketebe Yayınevi tarafından yayımlandı.

1945 sonrası beş yıllık bir süre zarfında yazılmış, arka planında savaş atmosferi olan bu öyküler ünlü yazarın edebiyat sahnesine çıkışını da temsil ediyor. İnsanlığın ebedi temaları olan iyilik, kötülük ve özgürlük meselesi, Kızıl Saçlı Kız’da yer alan öykülerin ana eksenini oluşturmakta. İnsan ruhunun en grift noktalarını son derece yalın bir dille anlatabilen bir üslup ustasını okumak farklı düşünsel deneyimlere de kapı aralamakta. Kızıl Saçlı Kız, insanın iç zamanı ile tarihsel deneyiminin ne ölçüde örtüşebileceğini merak edenler için bir anlam eşiği inşa ediyor.

Meşa Selimoviç Hakkında

26 Nisan 1910 tarihinde Bosna’nın Tuzla şehrinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tuzla’da tamamladı. Lise son sınıfta ilk şiir ve denemelerini yazmaya başladı. 1930 yılında Belgrad Üniversitesi Sırp Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. Mezuniyetten sonra Tuzla Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı başladıktan sonra Halk Kurtuluş Hareketi adlı örgütle iş birliği yaptığı gerekçesiyle 9 Eylül 1942 tarihinde tutuklandı. Dört ay cezaevinde kaldı ve delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Oslobecenye gazetesine yazılar yazmaya başladı. Tuzla Birliği’nin siyasal sorumluluğuna getirildi. 1944 yılı sonlarında ağabeyi, III. Kolordu Askerî Mahkemesi tarafından kurşuna dizildi. Bu olay onun Derviş ve Ölüm romanını yazmasına neden oldu. Bu yıllarda mezun olduğu Belgrad Üniversitesi Sırp Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne doçent olarak atandı. Burada romantizm dersleri okuttu. Bir yıl sonra Brazda dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. 1966 yılında Derviş ve Ölüm yayınlandı. Bu eser Yugoslav edebiyat dünyasında büyük yankı uyandırdı. Sırp milliyetçilerinin kendisini istismar ettiklerini görerek Saraybosna’dan ayrıldı, Belgrad’a yerleşti. Çember adlı son romanını tamamlayamadı.

Derviş ve Ölüm eseri, Alün Çelenkli Cumhuriyet Nişanı’na, Nyegoş Ödülü’ne ve 1970’te Yugoslavya’nın en büyük ödülü olan Avnoy Ödülü’ne layık görüldü.

11 Temmuz 1982 tarihinde Belgrad’da vefat etti.


Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın