Brezilya’dan Yükselen Feminist Sesler: Bir Kadının Görünmez Yaşamı

0
1459
Martha Batalha

Brezilyalı yazar Martha BatalhaBir Kadının Görünmez Yaşamı‘nda 40’lı yılların Rio de Janeiro‘sunda, farklı yollar seçen iki kız kardeşin iç içe geçen öyküsünü konu ediniyor. Kardeşlerden Guida, piyanist olma hayalini gerçekleştirmek için ailesini geride bırakırken, Eurídice ise müthiş zekasına ve yeteneklerine rağmen, kendisine biçilen ev hanımlığı rolünü benimsiyor. Ancak ikisi de yaptıkları seçimlerden memnun değil. Seda Çıngay Mellor tarafından çevirisi yapılan kitap, Kafka Kitap tarafından yayımlandı.

Martha Batalha, enteresan karakterlerin yan hikâyeleriyle zenginleştirdiği Bir Kadının Görünmez Yaşamı‘nda kendi çevresinde yaşanan gerçek olaylardan yola çıkıyor ve kadınların toplumsal cinsiyet rolleri içinde yitip giden ümitlerini mizahi bir dil ve keskin bir gözlem gücüyle aktarıyor. Kurduğu öykünün ritmi ve yapısıyla okuru daha ilk sayfadan yakalayan Batalha, neden Brezilya edebiyatının yükselen yıldızlarından biri olduğunu da gözler önüne seriyor.

Bir Kadının Görünmez Yaşamı, yönetmen Karim Aïnouz tarafından, 2019 yılında Görünmez Yaşam adıyla sinemaya da uyarlandı ve Cannes Film Festivali‘nin Belirli Bir Bakış bölümünde büyük ödüle layık görüldü.

Keskin mizahi ve eleştirel diliyle Martha Batalha’nın romanı, ülkesinin patriyarkal güçlerine baş kaldırıyor.

World Literature Today 

Martha Batalha Hakkında

Brezilya’nın Recife kentinde doğdu. Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro’da gazetecilik eğitimi aldı. Brezilya Edebiyatı alanında yüksek lisans çalışmalarını yine aynı üniversitede tamamlayan yazar, New York Üniversitesi’nde yayıncılık alanında ikinci yüksek lisans programını tamamladı.

Yazarın ikinci romanı Nunca Houve um Castelo 2018’de yayımlanmıştır.

Batalha, eşi ve iki çocuğuyla birlikte California’da yaşamaktadır. 

Önceki İçerikÂşıklar ve Mutsuzlar Hikâye-Denemede Bir Arada
Sonraki İçerikAnadolu’da Kıraç Bir Tepeyi Aydınlatan 20 Yıl

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here