Macera, Bilimkurgu, Mizah…

0
47

Bilgi Yayınevi okulların açılmasına günler kala üç adet çocuk kitabı yayımladı. Charlotte Habersack‘ın Sakın Açma Isırır (Çev. Müge Atala ) ve Gordon Korman‘ın yazdığı Oğuzhan Aydın‘ın çevirdiği iki kitap. Suç Dehaları / Kaçaklar ve Tembel Teneke. Macera, Bilimkurgu, Mizah …

1. Sakın Açma Isırır! – Charlotte Habersack

Sıkıcı Kent’te ailesiyle yaşayan Nemo’ya bir gün bir paket gelir. Göndereni belirsiz bu sır dolu paketin üstünde “Sakın Açma!” yazmaktadır ama Nemo elbette açar…

Bunun üzerine üç şey olur:

  1. Paketten hiç beklenmedik bir şey, kanlı canlı, obur mu obur bir Şövalye Yeti çıkar.
  2. Dışarıda kar yağmaya başlar, hem de yazın ortasında!
  3. Ve küçücük bir paketçiğin içinden çıkan Yeti, her geçen saniye büyür de büyür.

Sıkıcı Kent karlara gömülmüştür ama Nemo’yla arkadaşları ter içindedir: Bu kocaman Yeti’yi şimdi nereye saklayacaklardır?

2. Suç Dehaları / Kaçaklar – Gordon Korman

Osiris Projesi klonları artık özgür. Fakat proje, hâlâ peşlerinde…

“Mükemmel” kasabalarından kıl payı kaçan Eli, Tori, Amber ve Malik en sonunda gerçek dünyadadır. Huzur liderlerinin suçlarını ifşa etmeye kararlı dörtlü, Osiris Projesinin kurucusu ve gizemli milyarder Tamara Dunleavy’nin izini sürmeye karar verir. Yakalanmamak için kanunları çiğneyen, izinsiz evlere, otellere ve otobüslere girip arabalar çalan klonlar, DNA’larındaki suçlulara mı dönüşüyor?

Maceralarında öğrendikleri ise her şeyi değiştirecek. Çocuklar klonlandıkları ölümcül suçluların kimliğini öğrenmek ve dünyayı gerçeğe ikna edecek kanıtlar bulmak için dosdoğru deneyin kalbine, Plastik Fabrikası’na döner. Fakat dışarıdaki dünya hiç de bekledikleri gibi çıkmaz. Karşılaştıkları yabancılar sadece soğuk değil, tehlikelidir de. Tek yanlış hamleyle doğrudan Dr. Hammerstrom’un eline düşebilir ve sonsuza dek Huzur’da tutsak kalabilirler.

Onları Jackson Hole’dan maksimum güvenlikli bir cezaevine götüren nefes kesici yolculuklarında Eli, Tori, Amber ve Malik, Osiris Projesi’ni devirmek için ellerinden geleni artlarına koymamaya kararlı.

3. Tembel Teneke – Gordon Korman

Oyun, başlasın.

Günlerini ödev yapmaktan kaçarak, arkadaşlarıyla takılarak ve evinin bodrumunda saatlerce oyun oynayarak geçiren Cameron Boxer, hayatından son derece memnundur. Yaptıklarının yanına kâr kalması için çok uğraşması da gerekmiyordur… ta ki bir oyuna çok kaptırdığı için neredeyse evinin kül olmasına neden olana kadar.

Hay aksi.

Cameron, hayat tarzına verdiği zararı kontrol altına almak için arkadaşlarıyla sahte bir okul kulübü kurar, böylece insanlar hayır işleri yaptıklarını sanırken istedikleri gibi tembellik edebileceklerdir. Ancak bazı çocuklar kulübün gerçek olduğunu sandığında sorunlar başlar. Cameron, kulübün başkanı olmak zorunda kalır.

Çok geçmeden Cameron kendisini, Elvis adındaki bir kunduzu kurtarmaya çalışırken bulur. Bu uğurda yeni arkadaşlar ve çok güçlü düşmanlar edinir. Hiçbir şeyi umursamayan çocuk artık her şeyin merkezindedir ve bu raundu kazanmak için tüm tembellik becerilerini ortaya koyması gerekecektir.

Korman bu sürükleyici kitabında mizah yeteneğini konuşturuyor.

Booklist

Gordon Korman Hakkında

23 Ekim 1963 tarihinde Montreal, Kanada’da doğdu. Çocukluğu Toronto’da geçti. Yazarlığa yedinci sınıfta yazdığı öyküyle başladı; ödev olarak yazdığı “Macdonald Hall’daki İnanılmaz Olaylar/ This Can’t be Happening at Macdonald Hall” adlı öykü gelişerek ilk romanlarından biri haline geldi. İlerleyen zamanlarda Amerika’ya yerleşerek New York Üniversitesi’nde Dramatik Yazarlık alanında eğitim gördü.

Seksen beşin üzerinde kitap yazdı, “Yeteneksiz” de dahil olmak üzere eserlerinden çoğu, pek çok seçki listesine dahil edildi. New York Times Çok Satanlar unvanlı Korman’ın kitapları otuz iki dile çevrildi, yirmi sekiz milyondan fazla satıldı.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın