M. Caner Alper’in İlk Romanı “Şeref Motel” Raflarda

0
899

Daha önce çok sayıda film senaryosunda, hikaye, anı ve oyun kitaplarında imzası bulunan M. Caner Alper ’in Şeref Motel isimli romanı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Her ailede bir yaşlı, tarihe geçmiş mucit ağabeyinden, onlarca dile çevrilmiş yazar amcasından, sanat akımlarını etkilemiş ressam teyzesinden, hastalıklara şifa bulmuş doktor halasından ya da etkileyici yapıların mimarı kuzeninden değil de daha çok bir zamanlar ne kadar zengin olduklarından, gürül gürül para kazanırken nasıl har vurup harman savurduklarından ya da bir dönem herkesçe nasıl tanındıklarından filan bahsedip övünür. Bizimki de öyle bir sülaleydi işte.

Romanın baş kahramanı Cem’in “Bir dönem mütevazı bir saltanat yaşamış, içi boş bir topluluk” olarak nitelendirdiği ailesi yazlarını deniz kıyısında, aralarından birinin sahip olduğu motelde geçirir. Devran döner, dönem değişir, insanlar şaşırtıcı şeyler yapar. 

Biz okurlar da Şeref Motel’in sayfalarını çevirirken, odalarında dolaşır, hayatın ve insanların değişimini izlerken, ailenin tarihinde ülkenin gölgelerini fark ederiz.

M. Caner Alper Hakkında:

M. Caner Alper, dört bireyli ailesinin ikinci çocuğu olarak 1970 yılında İzmir’de doğdu. Resim yapmayı, kukla oynatmayı ve dans etmeyi sevdiğini hatırlıyor. Liseyi İzmir Türk Koleji’nde tamamladıktan sonra –gönülsüz de olsa– Endüstri Mühendisliği’ne girdi ve mezun olmasına kendi bile şaşırdı. Çocukluğunda başlayan tiyatro ve sinemaya ilgisini ortaokul ve lise yıllarında sahneye de çıkarak aşka dönüştürdü. Çok kitap okumaya, kısa hikâyeler ve senaryolar yazmaya çalıştı. Çoğunu attı.

Mühendis olarak tekstil sektöründe çalışmaya başlamadan önce restoranlarda kasiyerlik, tatil köylerinde animatörlük, hava yollarında kabin memurluğu ve film alt yazı çevirmenliği yaptı. Yolun yarısından sonra sadece okumaya, yazmaya, belgesel ve uzun metraj film çekmeye yöneldi.

Henüz çekilmemiş on kadar senaryonun yanında Zenne (2012), Çekmeceler (2015), Lacrimosa (2020) filmlerini hem yazdı hem de Mehmet Binay’la birlikte yönetti.

Bugün Bizde Temizlik Var (2004) hikâye, Temiz Aile Çocuğu (2019) anı kitapları, Cam Boncuklar (2019), Senede Bir Gün (2019) oyunlarının yanı sıra pek çok dergi ve gazeteye yazdı. Çilli adlı bir köpeği, geleceği ilişkin umutları var.

Önceki İçerik“Yarım-Dünya: Gezegenimizin Hayatta Kalma Mücadelesi’nde Gezegenin Nasıl Kurtarılacağı Anlatılıyor
Sonraki İçerikAnkara Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları Sezonu Online Olarak Açıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here