İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Livaneli’nin Penceresi’nden Görünen Türkiye

Zafer Köse’nin ünlü sanatçı Zülfü Livaneli ile yaptığı Nehir Söyleşi “ Livaneli’nin Penceresi’nden” ismiyle Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Yüzyıllar boyunca büyük kırılma anları ve sancılı dönüşümler yaşamış bir toplum. Anadolu insanının kültür dağarcığında yerini almış büyük bir sanatçı, önemli bir aydın. Kabilenin dışında kalıp onun için düşünenlerin trajedisi… Bu kitapta, Livaneli’nin Penceresi’nden görünen Türkiye toplumunun manzarası ortaya çıkıyor.
Kapitalizmin tektipleştirdiği bir dünyada her şeye rağmen varlığını sürdüren “insan”ı arıyor Livaneli. Reklamların, gürültülü televizyonların, şaşaalı unvanların arasından geçip “düşünce”nin peşine düşüyor. “Anı yaşa” sloganlarıyla bezenmiş bir dönemde, geçmişi terk etmeden, gelecekten vazgeçmeden, toplumuyla ve devletiyle hesaplaşıyor.

Zafer Köse’nin Zülfü Livaneli ile yaptığı söyleşi, evrensel bir entelektüelin portresini sunuyor. Livaneli’nin onlarca yıldır sınanmış tavırları, iktidarlara direnmiş sözleri, eğilip bükülmeyen bir aydının düşünce dünyası… Toplumun kalbinden hayata açılan bir pencere.

Anadolu kültürünün ağır biçimde yara aldığını söylemek zorundayız. Elbette iyileşecek bu yaralar. İyileşeceğiz. Daha önce de kendi kendimizi yaralamıştık, onların da izi tamamen silinemez; ama bu son dönemde yaratılan düşmanlıklar, duygusal bölünmeler, toplumda öncekilerden daha yaygın yaralar biçiminde ortaya çıktı. Bir daha asla hiç yaralanmamış gibi yaşayamayacağız.

Zafer Köse Hakkında:

  • 1970 yılında Bursa’da doğdu.
  • 1992’de Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu.
  • Cumhuriyet, Vatan, Birgün, Radikal, Sol, Yurt gazetelerinde ve internetteki Sol Kültür, İlerihaber, İnsanokur, Kitapeki, Sevdalım Hayat yayınlarında kitaplar üzerine yazdı.
  • Ayrıca, deneme ve öyküleri Sanat Cephesi, Bavul, Maviada, Nikbinlik, Bağlaç, Edebiyat Nöbeti dergilerinde yayınlandı.
  • Evin Yolu kitabındaki bir öyküsü “Sınır Tanımayan Kelimeler” (Words Without Borders) oluşumu için İngilizceye çevrildi.
  • Kuş Sesleriyle Direnenler, Yıllarca, Fabrika Yolu, Sarsılmak, Son Ozan Livaneli, Evin Yolu, Söz İstiyorum adlı kitapları vardır.

Bir yorum

  1. esracceyhan esracceyhan 21 Temmuz 2019

    Çok sevdiğim yazarlardan biri olan Livaneli yine toplum hakkında çok güzel, çok doğru bir yorumda bulunmuş. Maalesef toplumumuz yara almış bir durumda ve bu yaranın izini her zaman üzerimizde taşıyacağız.

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: