Legadema Kitap’ın ilk yayınladığı kitap ‘Kalan’ oldu

0
1963
Legadema Kitap'ın ilk yayınladığı kitap 'Kalan' oldu

Kısa süre önce yayın hayatına başlayan “Legadema Kitap”, “Kalan” isimli ilk kitabıyla yayıncılık dünyasında yerini aldı.

“Sadece edebiyat” mottosuyla yayın hayatına kısa süre önce başlayan ve edebiyattan kaçamayanların adresi olma hedefiyle yola çıkan Legadema Kitap’ın yayımladığı ilk kitap “Kalan” oldu. Alia Trabucco Zeran tarafından yazılan kitap; Şili Ulusal Kültür ve Sanat Konseyi tarafından En İyi Özgün Edebiyat Eseri ödülüne layık görülürken 2019 yılında Uluslararası Man Booker Ödülü’nde finale kalmıştı.

Legadema Kitap’ın raflarda yer alan ilk eseri Kalan, Şili’nin külle kaplı Santiago kentinde yaşayan üç gencin ne hatırladıkları ne de unutabildikleri baskıcı bir rejimden kalanla yüzleşmesini konu alıyor.

2019 ULUSLARARASI MAN BOOKER ÖDÜLÜ FİNALİSTİ

Bize kalanla başlarız hayata. Her ne kadar bizden öncesini hatırlamasak ya da hiç bilmesek de unutturmaz kendini kalan. Aramızda, arkamızda, yanımızda ve sırtımızda yaşar. Hatta öyle iç içedir ki tadı daha acı, sesi daha gür, dokunuşu daha sert, görüntüsü daha korkunç olabilir geçmişe kıyasla. Geçmiş bulaşıcıdır, geçmişte kalamaz, bulaşmadan duramaz. Şili’nin külle kaplı Santiago kentinde geçen bu romanda üç genç ne hatırladıkları ne de unutabildikleri baskıcı bir rejimden kalanla yüzleşmektedir.

“Hem eşsiz hem de unutulmaz sahnelerle dolu etkileyici bir roman.” Lina Meruane

“Kalan oldukça çarpıcı bir tarihi iyi idare ediyor… Karakterleri gibi yazar da kelimelere tutkun… diğer birçok şeyin yanında kullandığı dilin ince detaylarındaki bu obsesif titizliği sayesinde bu roman uzun süre etkisini koruyor!” Edmundo Paz Soldán

“Zerán’ın lirizmi ve detayları kaçırmayan gözü sayfalarda ışıl ışıl parlıyor (…) Kitabın niyeti ve hüzünlü ihtirasında takdir edilecek çok şey var. Kişisel ve politik olanı kaynaştırarak Zerán’ın derdi Şili katliamından kalanlarla.” The Irish Times

“Zekice yazılmış, kapsayıcı bir roman.” The Times Literary Supplement

“Tam derinine işliyor insanın.” The Guardian

ALIA TRABUCCO ZERÁN

Santiago’da 1983 yılında doğan yazar, Şili Üniversitesi’nde hukuk, New York Üniversitesi’nde de yaratıcı yazarlık eğitimi aldı. Londra’da yaşayan yazar University College London’da Latin Amerika Edebiyatı üzerine doktorasını tamamladı. İlk romanı olan Kalan eseriyle, Şili Ulusal Kültür ve Sanat Konseyi tarafından En İyi Özgün Edebiyat Eseri ödülüne layık görülürken 2019 yılında Uluslararası Man Booker Ödülü’nde finale kaldı.

Legadema Kitap Hakkında

Olay, durum, duygu, düşünce ve hayallerin; ve gerçeğin, gerçeğe yakın ya da uzak olanın, gerçek ötesinin ya da gerçek dışının dil vasıtasıyla estetik bir şekilde ifade edilmesi ‘edebiyat’ın en geniş tanımını oluşturuyor. Bu tanımın ötesinde yazın yani yazılı edebiyat; hayat ve hayatla ilişkili her şeye dairdir. Hiçbir şey edebiyattan kaçamaz.

Legadema Kitap, edebiyattan kaçamayanların adresi olma hedefiyle 2020 yılında “Sadece edebiyat” mottosuyla kitap dünyasına katılmıştır. Yayın listesinde hayatın birbirine benzediği kadar birbirine hiç de benzemeyen değişik zaman, mekân, boyut ve kültürlerinde kitaplaşan edebî romanlar yer alacaktır.

“Legadema” 2006 yılında Derek ve Beverly Joubert tarafından çekilen bir National Geographic belgeseli olan Leoparın Gözleri’ne konu olan leoparın adıdır. Bu belgeselde sekiz günlükten dört yaşına kadar hayatı konu edinen Legadema avladığı babunun yavrusunu fark edince yavruyu korumaya alır. Legadema’nın bu merhameti ve vicdanı yirmi birinci yüzyılda insanın kendine ve doğaya karşı merhametsizliğinin karşısında bir sembol olmuştur.

Legadema Kitap’ın mottosu ‘Sadece edebiyat’tır.

Önceki İçerik‘Martin Beck’ serisinin sekizinci kitabı ‘Kilitli Oda’ yayımlandı
Sonraki İçerikVBKY üçüncü yılına 200 kitapla girmeyi hedefliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here