Kusurlu Mükemmel Bir Hayat İçin Japon Bilgeliği “Wabi Sabi”

0
13

Yazar Beth Kempton’un 20 yıldan fazla süredir Japonya’yı ziyaret ederek keşfettiği Japon bilgelik kavramını anlatan kitabı “Wabi Sabi”, Uğur Mehter‘in çevirisiyle Pena Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Wabi Sabi kavramının aklın alamayacağı kadar derinlere gittiğini ve hayatın her alanına sirayet ettiğinden söz eden yazar Kempton, bu kitabıyla okurlarına zorlu durumlarda, evlilik sorunları ya da basitçe evin kaotik durumu gibi konularda hayatın sürekli değişmekte olduğunu hatırlatarak tüm bu olanlarla mücadele etmek için ipuçları sunuyor.

Okurlarına bir hafta boyunca beklentiler olmadan yaşamaya çalışmayı öneren yazar, işler planlandığı gibi gitmediğinde sakin kalabileceklerini, hiçbir şeyin kesin olmadığını fark ettiklerinde yaşanan üzüntüyü atlatabilmeyi ve kabul etmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Wabi Sabi Hakkında

Son yıllarda hayat son derece hızlandı, stres seviyemiz tavan yaptı. Hepimiz paraya, unvanlara, görünümümüze ve durmaksızın bir şeyleri biriktirmeye kafayı takmış durumdayız. Kendimizi zorlayıp daha çok top çevirdikçe içten içe bir memnuniyetsizlik halini özenle büyütüyoruz. Aşırı çalıştık, aşırı gerildik, aşırı yorulduk.

Bir süredir daha basit ve anlamlı bir hayatın arzulandığı ağır aksak bir devrimin her geçen gün artan homurtularla büyüdüğünü duyabiliyoruz. İşte Japonların hayatlarının her köşesine sinen bu anlayış böylesi bir zamanda büyük bir önem taşıyor. Wabi sabi dünyasının temelini oluşturan prensipler bize, kusursuz olmaktan vazgeçip kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeyi öğreten bir yaşam dersi olabilir. Kaostan ve çıkarcı dünyadan kaçarak daha azıyla yetinebileceğimiz bir bakış açısına kavuşabiliriz.

Wabi sabi, Japonların estetik algıları ve nazik doğalarının temel taşıdır. Nadiren dile getirilse de bu dünya bakışı, yaşam deneyimlerine rehberlik eder. Etkisi her yerdedir, buna rağmen hiçbir yerde görülmez. İnsanlar içgüdüsel olarak bu kavramın neyi temsil ettiğini bilirler ama çok azı ne olduğunu tarif edebilir. Wabi sabi, sorgulamak için yavaşlayan ve yüreklerini açanlar için güçlü bir bilgeliğin fısıltısını vaat eder.

Wabi sabi, yürektir. Derin bir nefes alıp yavaşça vermektir. Gerçek takdir anında hissedilir… kusurlu dünyada mükemmel bir andır. Bu anı ayrıntıları fark etme arzusuyla besleyebilir, keyfin tohumlarını büyütebiliriz. Ve wabi sabi dünyasını hayatımızı özgün ve esin dolu kıldığımız sürece tecrübe edebiliriz.

Wabi sabi, kenarda durup yargılamaktansa bu dünyayı gerçekten yaşamaktır. Stratejinin yerine duyarlılığın gelmesine izin vermektir. Dikkat edip özen göstermeye zaman ayırmaktır.

Beth Kempton Hakkında

Beth Kempton

Japoncada lisansüstü derecesi olan Beth, ikinci vatanı saydığı Japonya’da yıllarca yaşayıp çalıştı. Yıllar içinde Japon kağıt yapımı, çiçek aranjmanı, çömlekçilik, noren-yapımı, kaligrafi, çay seremonisi ve dokuma dersleri aldı. Bütün bu deneyimler toplamda derin bir Japonya aşkı yaratırken, aynı zamanda kültürel ve dil nüanslarını anlamasına yardım etti.

Beth öncelikle Tokyo NTV’de televizyon sunuculuğu stajyerliği yaptı. Çeşitli yayınlarda Japonya ve Doğu felsefesi üzerine yazılar yazdı. Kendisi aynı zamanda Japoncada ‘desen’ anlamına gelen MOYO ismindeki internet tasarım dergisinin kurucu ortağı, kişisel gelişim yazarı ve bir girişimci olarak ödüllere layık görülmüştür.

İlk kitabı Freedom Seeker: Live More. Worry Less. Do What You Love adıyla 2017 yılında yayınlandı.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın