“Kral Şakir Türk Halkını Anlatıyor”

0
704
Kral Şakir

Kral Şakir ‘in yaratıcısı karikatür sanatçısı Varol Yaşaroğlu, büyükten küçüğe herkesin sevdiği Kral Şakir‘in Türk halkını anlattığını söyledi. Yaşaroğlu, dijital alanda yeni sürprizlerinin olacağını kaydetti.

Karikatür sanatçısı Varol Yaşaroğlu, kariyerini ve Kral Şakir’in merak edilen yolculuğunu MAG okurları ile paylaştı. Büyükten küçüğe herkesin sevdiği Kral Şakir’in Türk halkını anlattığını ve bu yüzden izleyicilerin bağ kurduğunu söyleyen usta çizer,

Evrensel ölçüde de kabul görüp beğenilen, özenle seçilmiş renkleri, güçlü stilizasyon ve grafikleri ile son derece özenli ve sevimli karakter tasarımları; Kral Şakir karakterlerinin en büyük beğenilme nedenlerinden birisi. Bu yüzden, yılların deneyimiyle sade çizgilere indirgenmiş karakterleri; çocuklar durmadan, sevgiyle çizerek bizimle paylaşıyorlar

dedi.

20 saniye el yıkama videosu ile Pandemi sürecinde çocukların bilinçlendirilmesine katkı sağlayan Kral Şakir filmi hakkında ise şunları söyledi :

Birinci videoda çocukların 20 saniye boyunca ellerini yıkamalarını teşvik etmek için Kral Şakir karakterleri ile “20 saniye” animasyon müzik klibini yayınladık. Birçok anne babadan “Çocuğumuz bu klibin gücüyle ellerini yıkama alışkanlığını geliştirdi. Çok teşekkür ederiz” mesajları aldık. İkinci videoda da yine Kral Şakir karakterleri ile pandemiden nasıl korunacağımıza dair bilgilerin yer aldığı bir animasyon yaptık. Bu videolar, tüm çalışmalarımızda olduğu gibi güçlü bir mizaha sahipler. Çocuklar gülerek, eğlenerek verilen mesajları çok daha kolay içselleştirebiliyorlar

“Dijital sürprizlere hazır olsunlar”

İlerleyen süreçte çocuklar için yeni çalışmalarının olacağını duyuran Varol Yaşaroğlu, dijital alanda sürprizlere hazırlıklı olmalarını duyurdu.

Kral ŞakirMacera Adası” pandemi sürecinde 400 bin adet baskı ile rekor baskı yapıldı.

Varol Yaşaroğlu Hakkında

1968 yılında İzmir’de doğmuştur. Animasyon yapımcısı ve karikatüristtir. Koca Kafalar’ın yaratıcısı ve Grafi2000’in kutucusudur.

5 yaşından beri çizen Varol Yaşaroğlu çocukken Pembe Panter’i çok severdi. İTÜ inşaat mühendisliğini bitiren Varol Yaşaroğlu Para Banka bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Ünlü karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun kuzenidir.

Okulu bitikten sonra İzmir Güneş gazetesinde çizerken Ekonomist Gazetesi‘nde iş teklifi gelmiş ve İstanbul’a yerleşmiştir.

1991 yılında Plastip Show programına destek vermiştir. 1996 yılında kendi yazar arkadaşları ile birlikte VEB isimli şirketlerini kurdular.

Okan Bayülgen, Cem Özer ve Beyazıt Öztürk ile çalıştılar.

Varol Yaşaroğlu çağımızın teknik imkânlarını değerlendiren usta sanatçılarımızdan biridir. Kalem ve kâğıt kullanmadan dijital ortamda çizimlerini yapmaktadır. 

Grafi2000 programı ile Özel Radyo ve Televizyon yayıncılığı tarafından En iyi Eğlence Programı seçildi.

Varol Yaşaroğlu kurumsal projelerin de aranan yüzlerinden biri. Birçok kurumsal firmanın sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Üniversitelerde internet, mizah ve bilgisayar üzerine seminerler düzenlenmektedir. 

Kral Şakir isimli ilk Türk çizgi dizisini Berk Tokay ile birlikte yapmıştır. Ayrıca Kral Şakir kitap şekline getirilmiştir. 

Önceki İçerikSuç ve Gerilim Romanlarına İlgi Arttı
Sonraki İçerikUluslararası Göç Filmleri Festivali de Online Gerçekleşecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here