Köy Muhtarı Rehberliğinde Baksı Müzesi Şakir Gökçebağ Sergisini Gezebilirsiniz

0
2169
Şakir Gökçebağ

Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde yer alan ve zengin sanat koleksiyonu ile dikkat çeken Baksı Müzesi, bir ilke daha imza attı. Müzede sergilenen Şakir Gökçebağ ’ın “AŞİNA” isimli solo sergisi, Baksı Müzesi’nin Youtube hesabında yayınlanan kısa filmle artık tüm sanatseverler tarafından gezilebiliyor. Köy Muhtarı Nabi Akçelik’in rehberliği ise bu kısa filme ayrı bir renk katıyor.

Şakir Gökçebağ’ın “AŞİNA” isimli solo sergisi, Temmuz 2020 tarihine kadar Baksı Müzesi’nde yer almaya devam edecek. Gündelik yaşamın içinden, tanıdık ve alışık olduğumuz nesneleri yeni formlara dönüştürdüğü heykel ve enstalasyonları ile tanınan sanatçının bu eşsiz sergisi, şimdi de Youtube’ta yayınlanan kısa filmle sanatseverler tarafından ziyaret edilebiliyor. Bayraktar Köyü Muhtarı Nabi Akçelik’in kendine has yorumlarıyla rehberlik ettiği bu özel sergi turu, izleyenlerden büyük beğeni toplamaya devam ediyor.

Müzede yer alan eserlerinde, önceki işleri ile beraber bölgeye özgü doku ve nesnelerle ürettiği yeni işlerini de izleyiciyle buluşturan Gökçebağ’ın “AŞİNA” sergisi, Türkiye’de açılan en kapsamlı sergilerden biri olma özelliğini taşıyor. Bir yandan Anadolu’nun ruhuna dokunan diğer yandan da Gökçebağ’ın uzun yıllardır, yerel ve evrensel arasında dokuduğu bağı, güçlü sözlerle ortaya seren sergi, şimdi Youtube üzerinden de sanatseverleri bekliyor.

Baksı Müzesi tanıtım filmlerinin ilkini oluşturan Şakir GökçebağAşina” sergisi kısa filminin ardından Baksı Müzesi Depo-Müze Koleksiyon Turu ve Baksı Müzesi Çocuk Atölyeleri Turu da çok yakında izleyicilerle buluşacak.

Şakir Gökçebağ Hakkında

Heykellerinde ve enstalasyonlarında, gündelik yaşamın içinden söküp çıkardığı eşyalarla alternatif anlam düzlemleri yaratır. Gördüklerimizin arkasındakilerle kişisel bir oyun alanı yaratırken onları gündelik alışkanlıklardan arındırır. Bu bir yandan varoluşa dair mizahi bir dokunuş diğer yandan da varlıklarla kurulan yeni bir deneyim alanıdır.

şakir gökçebağ

Gökçebağ’ın sanat üretimi içinde seçtiği nesneler, kullanım nesnesi ve hazır nesne olmanın ötesinde boya, mermer, taş, kâğıt, tuval gibi sanatçının malzemeleridir. Şakir Gökçebağ’ın nesneleri, gerçek anlamlarından koparak ama asla ilk anlamlarını unutturmayarak yeni bir forma bürünürler. Mandal, sini, duvar, süpürge, halı… Kimliklerine dair ipucunu göstererek yeni bir “şey” olurlar. Bu yeni; bir yandan soyut yahut sürreal bir bakışı işaretler öte yandan da izleyicinin sanatçının müdahalesinden sonra karşılaştığı yeni bir görme biçimine sahip çıkar.

Önceki İçerikAzra Kohen Hakkındaki İddiaları Cevapladı: Liverpool Üniversitesi’nde Psikoloji Yüksek Lisansı Yaptım
Sonraki İçerik“Kütüphanem Cepte e-Kitap” İle Sesli Kitaplar 30 Haziran’a Kadar Ücretsiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here