Kitap Dolu Evde Büyümek Gelişimi Hızlandırıyor

0
35

Kitap dolu bir evde büyümenin bireyler üzerinde olumlu etkisi 31 ülkede 160 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada bilimsel olarak kanıtlandı.

Avustralya Ulusal Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, kitaplarla dolu bir evde büyümenin okuryazarlıkta yetkinliğe yol açabileceğini belirledi. Araştırmada, kitapların çevresinde yetişmemiş ancak üniversite diploması olan bir kişi, büyük ev kütüphanesi bulunan ve dokuz yıllık okul eğitimi almış birinin seviyesinde olduğu tespit edildi.

Araştırma,  31 ülkeden 160 bin yetişkin üzerinde yapıldı. Veriler, 25 ile 65 yaş grubundaki kişilerin 16 yaşında olduklarını düşünmelerini isteyen bir anketten elde edildi. Araştırmada evde bulunan kitap sayısı ve bireylerdeki gelişim ölçüldü. Kitapların çevresinde yetişmemiş ancak üniversite diploması kazanmış bir kişi, büyük bir ev kütüphanesi bulunan bir kişinin dokuz yıllık okul eğitimi almış biri kadar okuryazar olduğu tespit edildi.

Araştırmayı gerçekleştiren Joanna Sikora,

“Ebeveyn evindeki kitaplara erken maruz kalmak önemlidir çünkü kitaplar hayat boyu bilişsel yetkinlikleri geliştiren rutinlerin ve uygulamaların ayrılmaz bir parçasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Evdeki bulunan kitap sayısı bakımından Türkiye 27 kitapla arka sıralarda yer alıyor. Norveç’de her bir evde ortalama 212 kitap bulunuyor. Araştırmada, evdeki kitap sayısı çoğaldıkça okuryazarlık oranlarında artış olduğu araştırma sonuçları arasında yer alıyor.

 

Editör Notu : Uluslararası çapta sansasyon yaratan Küçük Ülke Türkçe’de

 

 

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın