Kitap Basımı Eylülde Yüzde 14 Azaldı

0
1968
kitap

Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, eylül ayındaki kitap basımının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 oranında gerilediğini, 48 milyon kitap basıldığını açıkladı. 

Kocatürk, kitap basımındaki düşüşün önümüzdeki aylarda da devam edeceğini belirterek, “Ağustostan başlayarak azalan üretim hızının hem döviz kurlarındaki artışla başlayan maliyet artışları ve eğitimin online olması nedeniyle Ekim ayında da ne yazık ki devam edeceği düşünülüyor”dedi. 

Eylül ayında üretilen kitapların yüzde 63’ünün yardımcı kaynak olduğunu ifade eden Kocatürk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1,2,3,4 sınıflar için ücretsiz yardımcı kaynak dağıtacağının açıkladığını, bu durumun sektörde endişeye yol açtığını vurguladı. 

Kocatürk, eylül ayında üretilen kitapların yüzde 27’sinin ilk kez yayınlanan eserlerden oluştuğunu, yüzde 72’ünün ise tekrar baskı olduğunu ifade etti. Kocatkürk, bu çeşit sayısının azlığı ve giderek azalmasının düşündürücü olduğunu kaydetti. 48 milyon kitap üretimi 11 bin 670 çeşitten oluştuğunu ifade eden Kocatürk, “Üretim rekoru kırılan Temmuz ayında 12526 başlıkla ortalama üretim adeti 4.774 adet iken Ağustosta 10162 çeşide ve ortalama üretim adeti 4325’e Eylül’de 11670 çeşide ve 4104 ortalama üretim adetine gerilemiş. Bakalım Ekim ayı nasıl sonuçlanacak” sorusunu yöneltti.

Önceki İçerikSanatın Hadsizleri “Hadsiz” Dergisinin Beşinci Sayısında
Sonraki İçerikÜnlü Oyuncu Ali Sürmeli Yoğun Bakımdan Çıktı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here