Kenter Tiyatrosu’nun İBB Tarafından Satın Alınması Girişimi Belediye Meclisi’ne Takıldı

0
872
Kenter Tiyatrosu

Kenter Tiyatrosu’nun İBB tarafından satın alma girişimi Belediye Meclisi’nde AKP ve MHP’nin oylarıyla engellendi.

Kenter Tiyatrosu’nun İBB tarafından satın alınıp, Şehir Tiyatroları çatısı altında faaliyet göstermesine ilişkin teklif, komisyonda kabul ettikleri halde AKP Grubu tarafından genel kurulda onaylanmadı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden usta Tiyatrocu Yıldız Kenter’in cenaze töreninde yaptığı konuşmada “Bu güzel toprakların ruhunu yansıtan bir insandan bahsediyoruz. Hayatını tiyatroya adamış, sanata adamış, bu ülkeye adamış bir insandan bahsediyoruz. Dolayısıyla bu güzel tiyatronun varlığını bize emanet etmiş birinden bahsediyoruz. Ailesiyle başlatmış olduğumuz sürecin sağlığına yetişmesini çok arzu ederdik. Ama en hızlı şekliyle, yine alkışlarınızın dinmeyeceği bir salonu İstanbul şehrine hızlıca hediye etmek istiyoruz.” demişti.

NEDİM SABAN: MİNNETTARIM

Yıllarca Kenter Tiyatrosu’nda sahne alan Tiyatrocu Nedim Saban, kararın ardından yaptığı paylaşımla Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

Saban, paylaşımda “Güne muhteşem bir haberle başlayalım. @ekrem_imamoglu Yıldız Kenter’in cenazesinde verdiği sözü tuttu ve İstanbul’un en önemli tarihi kazanımlarından biri olan Kenter Tiyatrosu İBB tarafından satın alındı. Bir hazineye sahip çıkılmış oldu, tiyatrosever olarak minnettarım” dedi.

Şaban daha sonra mesajında değişikli yaparak, “Üzülerek günün en güzel haberini umut veren haber olarak uyarlamam gerekiyor. Ekrem İmamoğlu Yıldız Kenter’in cenazesinde verdiği sözü tuttu, Kenter Tiyatrosu’nun satışı 5393 no’lu Belediye Kanunu 18. Maddesine göre Komisyon tarafından onaylandı ama genel kurulda red edildi” paylaşımında bulundu.

Önceki İçerik39.İstanbul Film Festivali başladı
Sonraki İçerik31. Ankara Film Festivali’nin Afişi Belirlendi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here