“Kayıp Çocuk Arşivi Amerika’nın günahlarını anlatıyor.”

0
14

Valeria Luiselli‘nin bir yol hikayesinin anlatıldığı, kurmaca ile hakikatin içiçe geçtiği Kayıp Çocuk Arşivi, Seda Ersavcı‘nın çevirisi ile Siren Yayınları‘ndan çıktı.

“2019’un En İyi Kitapları”

TIME, Vulture, Entertainment Weekly, Vanity Fair

“… Luiselli hikaye anlatmakla kalmıyor, bize yeni görme biçimleri sunuyor.”

Entertainment Weekly

New York’tan Meksika’ya uzanan bir yol… Ses envanterleri oluşturan belgeci ve belgeselci bir çift, çocuklarını da yanlarına alarak sınıra doğru seyahate çıkar. Kadın, sınırı geçtikten sonra başlarına ne geldiği belli olmayan iki kayıp göçmen kızın, adam ise Apaçilerin ruhlarının halen gezindiği topraklardaki yankıları kaydetmenin peşindedir. Issız motellerden izbe barlara savrularak kıtanın kalbine inen bu yol, geçmişin yitik seslerini de bugüne katacak ve yolcular için farklı rotalar çizecektir.

Kayıp Çocuk Arşivi doğudan batıya, Amerika’nın bir ucundan diğerine uzanan geniş güzergahı ele alıyor ve okurunu soluksuz bırakan sürprizleri, hakikatleri, mucizeleriyle çağın ruhunun bir dökümünü çıkarıyor. Öyle bir arşiv ki bu, bir ailenin dağılışını, bir ilişkinin çıkmazlarını ve kardeşlik bağının kuvvetini göstermekle kalmıyor, Batı medeniyetinin dehşetengiz panoramasına ait duvarlara çarpan insanların ve insanlığın, sağ kalmak için ödediğimiz bedellerin, kayıpların ve kayıpların geride bıraktığı boşlukların belgesini, hikayesini barındırıyor.

Annelerimiz bize konuşmayı, dünya ise susmayı öğretirken, Valeria Luiselli’nin bu güçlü romanı, var gücüyle haykıran, özgün sesi ve sesleriyle unutulmayacak bir kitap; son yılların belki de en değerli eserlerinden biri.

Kayıp Çocuk Arşivi Amerika’nın günahlarını anlatıyor.”

Vulture

Eğer kitap hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Sanem Sirer‘in hazırlayıp sunduğu Kitap,Kaşık ve Diğer Gerekli Şeyler‘de kitabın çevirmeni Seda Ersavcı ile yaptığı söyleşiyi buradan dinleyebilirsiniz.

Fındıkzade

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın