Kariyerinin zirvesinde görevinden ayrılan üst düzey görevlinin anıları: ‘Güç’ten Sonra Devam

0
2473
Y. Akın Öngör,“Güç”ten Sonra Devam isimli kitabı Mundi yayınları etiketiyle yayımlandı.

Garanti Bankası’nın efsanevi genel müdürlerinden Y. Akın Öngör, 2000 yılında görevinden ayrıldığında herkesi, özellikle de bankacılık çevrelerini hayrete düşürdü: Kariyerinin doruğundaki bu insan, kendi isteğiyle neden bu gücü bırakıyordu, ne yapacaktı?

Y. Akın Öngör,“Güç”ten Sonra Devam adlı kitabında tam da bunu anlatıyor. Öngör’in kitabı Mundi Yayınları etiketiyle yayımlandı. Öncelikle hayatın güçten ve onun kullanımından ibaret olmadığının, insanın kendine ve çevresine zaman ayırması gerektiğinin altını çiziyor. Projelerini, meşgalelerini, zevklerini, yaptıklarını ve yapamadıklarını büyük bir içtenlikle gözler önüne seriyor. Bunlar arasında yelkenliyle Pasifik Okyanusu’nu geçmek de var, dünya çapında bir şarap markası yaratmak da, Anadolu’da bir kız meslek lisesi kurmak da. Öngör bunları anlatmakla kalmıyor, profesyonel hayattan sonra yapılabilecekler hakkında okuruna yol da gösteriyor; bunu da büyük bir gerçekçilikle, neyin yapılabileceğini, neyin (en azından belirli koşullarda) yapılamayacağını tartışarak yapıyor.

Y. AKIN ÖNGÜR KİMDİR?

Y.Akın Öngür, 1945 yılında doğdu. Ankara TED Ankara Koleji’nde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Bu dönemde Ankara Kolejliler ve daha sonra Fenerbahçe kulüplerinde basketbol oynadı ve Türk Milli Takımlarında yer aldı. Profesyonel iş yaşamında 13 yıl çeşitli sanayi firmalarında pazarlama yöneticisi olarak çalıştıktan sonra, bankacılık sektörüne 1981 yılında Pamukbank’ta üst düzey yönetici olarak katıldı. 1987’de Kurumsal ve Ticari Bankacılık, Pazarlama ve Dış İlişkilerden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak Garanti Bankası’na geçti. 1991-2000 yılları arasında Garanti Bankası genel müdürü ve CEO’su olarak görevini sürdürdü; Garanti’nin büyük dönüşümüne önderlik etti. Bu dönüşümün birer vaka çalışması olarak ele alındığı Harvard ve London Business School’daki derslere eğitmen olarak katıldı. Çeşitli dönemlerde Garanti Bankası yönetim kurulu murahhas üyeliğini, GarantiBank Moskova, GarantiBank International, Garanti Sigorta ve Garanti Teknoloji’nin yönetim kurulu başkanlığını, Türk Amerikan İş Konseyi yönetim kurulu başkanlığını ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı yönetim kurulu üyeliğini yürüten Y. Akın Öngör, halen WWF Türkiye, Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’nın ve TED İstanbul Koleji Vakfı’nın mütevelli heyeti üyesidir.

ATLANTİK VE PASİFİK OKYANUSU’NU YELKENLE GEÇTİ

Elde ettiği profesyonel başarılarının ardından, sevdiklerine ve kişisel hobilerine daha çok zaman ayırabileceği, sağlıklı ve dinamik bir emeklilik hedefiyle, önceden planlayıp haber vererek, genel müdürlük görevini 1 Nisan 2000’de Ergun Özen’e devretti. Aynı zamanda bir denizci olan Y. Akın Öngör 2003’te Atlantik Okyanusu’nu ve 2006’da Pasifik Okyanusu’nu yelkenle geçip ardından Pasifik anılarını anlattığı Ia Orana (iyi günler) adlı kitabı kaleme aldı.

Yine hobi olarak, ailesiyle Akhisar’da kurduğu bağlarında “şato usulü” kaliteli şarap yapımına başladı. Burada üretilen Selendi markası, şarap severlerin kısa zamanda büyük beğenisini kazandı. Eğitime büyük önem veren Y. Akın Öngör, Akhisar’da eşi adına Zeynep Gülin Öngör Kız Teknik ve Meslek Lisesi’ni yaptırıp Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı. 1975’ten beri Gülin Öngör’le evli olan Y. Akın Öngör, Pelin ve Yavuz’un babası, Ateş ve Poyraz’ın dedesidir.

Önceki İçerikAlmanya’dan Yeni Filmler Türkiye’de ilk kez, çevrimiçi yayında!
Sonraki İçerikYayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Uluslararası Yayıncılar Birliği yönetimine seçildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here