Kanada’da Gençler İçin 2017 Yılının En İyi Suç Romanı: Suç Dehaları

0
20
Suç Dehaları

Aksiyon, macera ve gizem sever misiniz? Bir de bunlara bilimkurgu eklenirse o kitabı okumadan geçemeyenlerden misiniz? New York Times’ın en çok satanlar listesindeki yazarı Gordon Korman‘ın aksiyon dolu Suç Dehaları serisinin ikinci kitabı Oğuzhan Aydın‘ın çevirisiyle Bilgi Yayınevi‘nden çıktı! Kitaptaki suçlular, suçlu olmak istemeyen dört arkadaş geçmişlerindeki gölgeden kurtulamayacaklar gibi görünüyor. 

Kitaptaki gençler gerçek dünyanın bazen eğlenceli, bazen zor bir yer olduğunu keşfedebilecekleri bir yaşta, senin yaşındalar. Yaşadıkları kasabada hiç suç işlenmiyor. Herkes çok mutlu. Bu kadar huzurlu bir kasabada, güven içinde yaşarken gençler burayı terk etmek zorunda kalıyorlar çünkü gençlerin kasabada öğrenmemeleri gereken bir sır var. Bu sır şu soruya cevap veriyor: Bir insanı iyi ya da kötü yapan şey nedir? Gençlerin tüm hayatını altüst eden bu cevabı sadece kitabı okuyanlar biliyor. 

Kitabın her bölümünde Eli, Amber, Malik ve Tori başlarından geçenleri bize kendi bakış açılarıyla anlatıyor. Böylece kitaptaki maceraları en sevdiğin karakterin gözünden okuyabiliyorsun. Gençlerin karakterleri, yetenekleri birbirinden farklı ama bir aradayken çok eğlenceliler. 

Senin Kahramanın Hangisi? 

Tori – Meraklı, sanata düşkün ve detaycı bir kız. Onun gözünden hiçbir şey kaçmaz. İyi bir gözlemci ve harika bir tırmanıcı. Ekiptekilere en zor zamanlarda yardım ederek onları kurtarmayı başarır. 

Amber – Amber başına ne geleceğini düşünmeden hemen harekete geçer. Risk almaktan korkmaz. Kendisi çok cesur ve girişken bir kız. Düşündüklerini direkt yapar, hiç çekinmez. Her gün yapılacaklar listesini mutlaka hazırlar. 

Malik – Çok keyfine düşkün, e bir o kadar da tombiş. Sürekli şakalar yapıyor, dalga geçiyor. Hiçbir şeyi ciddiye aldığı da yok. Başlarına gelen olaylarda sakinliğini korumayı başarıyor ama biraz fazla söyleniyor. 

Eli – Yaşadıkları kasabanın sırrını çözen ilk kişi. Aslında grubun lideri. İpuçlarını kolayca bir araya getirebilir. Başlarına gelen olaylara bir çözüm yolu mutlaka bulur. Mantıklı ve soğukkanlı biri. 

Serinin bu kitabında Huzur Kasabası’ndan hiç dışarı çıkmamış çocukların gerçek dünyayla nasıl baş ettiklerini görmek hem çok heyecanlı hem de çok eğlenceli. Mesela Survivor’ın bir devlet ajanı olduğunu düşünüyorlar, Starbucks’ın ise pahalı bir restoran. Zombie’nin ne olduğunu henüz çözememişler ama bir çeşit takı olabileceği üzerinde hemfikirler. Başka bir gezegende kaybolmuş gibi hissediyorlar ve her şeyi baştan keşfetmeye çalışıyorlar. Bu kitabın 2017 yılında Kanada’da en iyi genç suç romanı ödülünü aldığını söylemeyi de unutmayalım. 

Onların geçmişlerindeki karanlığı öğrendiğinde kendine sürekli, “Ben olsaydım ne yapardım?” sorusunu soracaksın. Kitabı okurken neyin doğru neyin yanlış olduğuna bir türlü karar veremeyeceksin. Sürekli aklın karışacak, şaşıracaksın çünkü kitapta birden fazla şüpheli var! Üstelik gençlerin tablet, telefon ve internetleri sürekli birileri tarafından kontrol ediliyor. Her bilgiye istedikleri zaman ulaşamıyorlar. Düşününce korkunç bir durum ama çocuklar bunun farkında bile değiller. Tek şansları kaçmak! ( Kaynak: Bilgi Blog )

Suç Dehaları

Osiris Projesi klonları artık özgür. Fakat proje, hala peşlerinde…

“Mükemmel” kasabalarından kıl payı kaçan Eli, Tori, Amber ve Malik en sonunda gerçek dünyadadır. Huzur liderlerinin suçlarını ifşa etmeye kararlı dörtlü, Osiris Projesinin kurucusu ve gizemli milyarder Tamara Dunleavy’nin izini sürmeye karar verir. Yakalanmamak için kanunları çiğneyen, izinsiz evlere, otellere ve otobüslere girip arabalar çalan klonlar, DNA’larındaki suçlulara mı dönüşüyor?

Maceralarında öğrendikleri ise her şeyi değiştirecek. Çocuklar klonlandıkları ölümcül suçluların kimliğini öğrenmek ve dünyayı gerçeğe ikna edecek kanıtlar bulmak için dosdoğru deneyin kalbine, Plastik Fabrikası’na döner. Fakat dışarıdaki dünya hiç de bekledikleri gibi çıkmaz. Karşılaştıkları yabancılar sadece soğuk değil, tehlikelidir de. Tek yanlış hamleyle doğrudan Dr. Hammerstrom’un eline düşebilir ve sonsuza dek Huzur’da tutsak kalabilirler.

Onları Jackson Hole’dan maksimum güvenlikli bir cezaevine götüren nefes kesici yolculuklarında Eli, Tori, Amber ve Malik, Osiris Projesi’ni devirmek için ellerinden geleni artlarına koymamaya kararlı.

Gordon Korman Hakkında

  • 23 Ekim 1963 tarihinde Montreal, Kanada’da doğdu. Çocukluğu Toronto’da geçti.
  • Yazarlığa yedinci sınıfta yazdığı öyküyle başladı; ödev olarak yazdığı Macdonald Hall’daki İnanılmaz Olaylar/ This Can’t be Happening at Macdonald Hall” adlı öykü gelişerek ilk romanlarından biri haline geldi.
  • İlerleyen zamanlarda Amerika’ya yerleşerek New York Üniversitesi’nde Dramatik Yazarlık alanında eğitim gördü.
  • Seksen beşin üzerinde kitap yazdı, “Yeteneksiz” de dahil olmak üzere eserlerinden çoğu, pek çok seçki listesine dahil edildi.
  • New York Times Çok Satanlar unvanlı Korman’ın kitapları otuz iki dile çevrildi, yirmi sekiz milyondan fazla satıldı.
  • Halen eşi ve üç çocuğu ile Long Island, New York’ta yaşamaktadır.

Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın