K. Muzaffer Gençer “Onun Çizgileri” Sergisi İle Trump Art Gallery’de

0
54

Trump Art Gallery, 01 – 30 Eylül tarihleri arasında, Türkiye’de ve yurt dışında başarılı çalışmalara imza atan K. Muzaffer Gençer’in ‘Onun Çizgileri’ adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. K. Muzaffer Gençer, birbirinden canlı renkler ve özgün desenlerle oluşturduğu eserlerinde farklı renk seçenekleri ve kuvvetli fırça darbeleriyle içindeki duyguları yansıtıyor.

K. Muzaffer GençerK. Muzaffer Gençer, içindeki duyguları dışa vuran ekspresyonist tarzdaki çalışmaları ve yer yer de fovizm etkisiyle oluşturduğu eserleri için ‘Çizgilerimi seviyorum’ diyor ve şöyle devam ediyor:

Bütün çizgiler birçok şey ifade eder ve hepsi güzeldir, özeldir, birleştiricidir. Her şeyin kendine has çizgisi vardır, değiştirilemez. Anlamı farklı, şekli farklıdır. Çizgiler seçilen yoldur. Bir avuç çizgiden tablolarım meydana gelir ve ben çizgilerimi seviyorum. Onlar benim yaşamımın aynası, mutluluğumun ve acılarımın anısı. Onlar benim hayat bilgimin tek kanıtı.

‘Resim hayatı güzelleştiriyor’

Resim yapmaya çocukluğunda başlayan Gençer, resmin özgünlüğünün ve sınırsızlığının hayatı güzelleştirdiğini belirtiyor. Sanatçının eserlerinde yarattığı desenler Amerika’da sanatsal ürünlerin dizayn edildiği moda sektöründe kullanılıyor. Aynı zamanda şair olan K. Muzzaffer Gençer’in ‘Sevi’ye Övgü’ ve ‘Aşkımla Kıvançlıyım’ adlı iki şiir kitabı bulunuyor.

Küratörlüğünü Kenan Bahadir Derre’nin üstlendiği ‘Onun Çizgileri’ adlı sergi, 30 Eylül 2019 tarihine kadar Trump Alışveriş Merkezi B3 katında bulunan Trump Art Gallery’de ziyaret edilebilir.


K. Muzaffer Gençer
K. Muzaffer Gençer

K. Muzaffer Gençer Hakkında

 • İstanbul Nişantaşı’nda doğdu.
 • Nişantaşı Kız Lisesi ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi.
 • Anadolu Üniversitesi AÖF’ ye devam etmektedir.
 • 2002 – 2006 Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi (İKGM) de Resim Eğitimi Programına katılmıştır  .
 • 2007 – 2011  İstanbul Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (İTÜSEM) Resim atölyesinde eğitim çalışmalarına devam etmiştir.
 • Evli olup Sevi adlı bir kız, Övgü adlı bir erkek çocuk annesidir.
 • Banka emekli müdürlerindendir.
 • Çocukluğundan beri şiir yazmakta ve resim yapmaktadır.
 • Özellikle Paris’te kaldığı sürece Louvre Müzesi, Orsay Müzesi ve Montmartre’da gördükleri bu tutkularını yoğunlaştırmıştır.
 • Resim bilgisini İspanya, Paris, Roma, Floransa, Amsterdam ve Berlin gezilerindeki müze, sergi ve çeşitli görsel izlenimleriyle pekiştirmiş olup, büyük ustaların resimlerini birebir inceleme imkanı bulmuştur. Özellikle Madrid Prado Müzesi ve Figueras’ta Salvador Dali’nin Müzesindeki izlenimlerinde özgünlüğün ve sınırsızlığın resim yapmada güzelliklere varmanın nedeni olduğunu görmüş bu sebeple resim yapmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğine ve özgünlüğünden ödün vermeyeceğine inanmıştır.
 • Canlı renk seçeneği ve kuvvetli fırça darbeleri ile formları deforme ederek duygularını dışa vuran ekspresyonist tarzdaki çalışmalarında yer yer fovizm etkisi görülmektedir. Şiirlerindeki coşku ve evrensel yaklaşım resimlerinde de hissedilmektedir.
 • Paris La Capitale Galerie’de  (2 yapıtı mevcuttur)  3 kişisel , 3 lü grup ve karma sergisi, Paris Galerie Celal’de karma (Ressamlar Derneği’nin Türk Mevsimi Etkinliklerinde Kadınlar Gününde ) ve Paris Anadolu Kültür Merkezi Galerisi’nde (2 yapıtı mevcuttur) Ressamlar Derneği ve SAKÜDER ile 4 karma sergisi  olmuştur .
 • Paris Art Shopping’in Uluslararası Çağdaş Sanat Sergilerinden, Paris Carrousel du Louvre (4) ile Côte d’Azur Cannes Sergilerine katılmıştır.
 • Yunanistan’da   (Komotini)  Valilik Sanat Galerisi Günümüz  Sanatçıları Sergisi   ile Neopolis Sykies Belediye Sanat Galerisi Sergisi  , Selanik  Mylos  Gallery Sergisi ,  Midilli Belediye   Sanat Galerisi  Sergisi, Selanik Metamorfosis Galeri Sergisi, Midilli Ticaret Odası Sanat Galerisi  Sergisi ve Lesvos Workshop’da olmak üzere 7 sergide yer almıştır.
 • Holland – Amsterdam Breed Art Studios  ve Bulgaristan-Plovdiv City Art Gallery de Türk   Sanatçıları Grup Sergisine, Berlin Ressamlar Derneği  Sergisi ile Bursa Güzel Sanatlar Birliği, Berlin Yunus Emre Enstitüsü Sergisine, İtalya’da Arte Padova Fuarı ile Venedik Karnavalına ve yurtiçinde 200’den fazla sergiye katılmıştır. Ayrıca 49.Uluslararası Troia Festivaline de katılmış olup  , Tüyap-Artist 19.- 20.-21. ve 24.  İstanbul Uluslararası Sanat Fuarı Katalogları ,  Paris La Capitale Galerie  “Artistes Liste “ ve “Turkish Paintings” Günümüz Türk Sanatçılarına kayıtlıdır.
 • Birleşmiş Yazarlar Şairler ve Bestekarlar Derneği, Resim Heykel Müzeleri Derneği, Paris Anadolu Kültür Merkezi, SAKÜDER ve Ressamlar Derneği üyesidir (2011-2016 tarihleri arasında 6 yıl Ressamlar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır).
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi  “Senin İstanbul’un” resim yarışması üçüncüsüdür.
 • İstanbul Sevdalıları Antolojisi ve Anadolu’dan Esintiler Antolojisi’nde şiirleri yayımlanmıştır.
 • “Sevi’ye Övgü” ve “Aşkımla Kıvançlıyım “adlı iki şiir kitabı bulunmaktadır.
Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın