Jaklin Çelik’in Yeni Romanı Sarhoşların Perşembesi Çıktı

0
810
Jaklin Çelik

Jaklin Çelik, arafta kalmanın çaresizliğini, yoksulların işaret dilini, yaşamın ortasında sınır çizgisi gibi duran saklı şarap mahzenlerini insanın yüreğine dokunan, sokulgan ve ince bir üslupla anlatıyor. Jaklin Çelik‘in kitabı Sarhoşların Perşembesi, İletişim Yayınları etiketiyle okuyucuya ulaşacak.

Birbirlerinin dilini anlamıyorlardı ama yoksulluğun işaret dilini az çok biliyordu burada yaşayan herkes. Bu dili anlamak merhametin kapılarını sonsuza dek açmıyor olsa da muhtemel tehlikelerin sinyallerini algılamak adına önemliydi.

Hikâye, semtin en işlek caddelerinden birinde, kalabalığın hengâmesinde göçmenler, kör köpekler, berduşlar, meczuplar, pezevenkler, insan tacirleri, uyuşturucu ve emlak simsarları arasında geçiyor.

Jaklin Çelik, arafta kalmanın çaresizliğini, yoksulların işaret dilini, yaşamın ortasında sınır çizgisi gibi duran saklı şarap mahzenlerini insanın yüreğine dokunan, sokulgan ve ince bir üslupla anlatıyor. Sarhoşların Perşembesi, son dönemlerin en özgün ve sarsıcı romanlarından biri. Kutsanmış bir ayyaş ayaklanması!

Jaklin Çelik Hakkında

1968’de Diyarbakır’da doğdu. Küçük yaşta, ailesiyle birlikte İstanbul Kumkapı’ya yerleşti. Gedikpaşa’daki Surp Mesropyan Ermeni İlkokulu’nda ve Çemberlitaş Kız Lisesi’nin orta kısmında okudu. Daha sonra iş hayatına atıldı.

Öküz, Fesat, Varlık, Haliç Edebiyat adlı dergilerde öykü ve röportajları Cumhuriyet Dergi, Sky Life, Liderler ve Finans Dünyası‘nda ise röportajları yer aldı. Bir yıl süreyle, İstanbul’da Ermenice-Türkçe yayın yapan Agos Gazetesi’nde basın-yayın sayfası editörlüğünü yaptı. “Keman Çalan Balıklar” adlı köşesinde yazılarını yayınladı. 

1997 yılında Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri Yarışması’nda öykü dalında dikkate değer bulundu.

İlk öykü kitabı Kum Saatinde Kumkapı 2000 yılında yayımlandı. 2002 yılında Stories From the Sundgate adıyla İngilizceye çevrildi. Yılanın Yolu (öykü) 2003’te, Öykülerle ABC (fabl) 2004’te, Türkiye’nin elli beş şehrine dair anlatıların yer aldığı Kaçak Yolcu 2005’te yayımlandı.

Öykülerinden oluşan bir seçki 2007 yılında Jiyanê Lı Îstasyonê Dest Pê Kır (İstasyonda Başladı Hayat) adıyla Kürtçe kitaplaştırıldı.  İlk romanı Öfkenin Şenliği 2011 yılında çıkarken, aynı yıl Şahiya Herse adıyla Kürtçeye çevrildi ve 2018 yılında da Zayruyti Khırahcank adıyla Ermenistan’da yayımlandı.  

Önceki İçerikİBB Şehir Tiyatroları “Pembe Konağın Gelinleri”ni Online Yayınlıyor
Sonraki İçerikYüzyıllık Yalnızlık’ın İllüstrasyonlu Yorumu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here