J.K. Rowling Küfürlü Tweet İçin Özür Diledi

0
681
J. K. Rowling

Harry Potter‘in yazarı J.K. Rowling, 9 yaşında bir çocuğun çizimine cevaben yanlışlıkla attığı uygunsuz tweetin ardından özür diledi.

Yazar şu suralar yeni çocuk kitabı The Ickabog’u internette bölümler halinde yayımlamaya başladı ve çocuklardan hikayedeki karakterler için çizimler yollamalarını istedi.

Çizimlerden birini paylaşan, şimdi silinmiş bir tweette Rowling şöyle yazdı:

Yarasa kulakları, orantısız gözleri ve ürkütücü, kan lekeli dişleriyle bu müthiş Ickabog’a bayıldım!

Ardından tweet tuhaf şekilde devam etti:

Wolf mahkemede, ‘birkaç TERF’in k**ını tekmelemeyi’ istediğini ifade ettiği Facebook gönderisinde sadece ‘atıp tuttuğunu’ iddia etti. #TheIckabog.

J. K. Rowling yalnızca iletideki uygunsuz dilden değil, metnin 2017’de Londra’daki bir protesto sırasında radikal feminist Maria Maclachlan’ı darp etmekten hüküm giyen trans kadın Tara Wolf’u açıkça yanlış cinsiyetlendirmesinden de dolayı da (Tweette Wolf’a atfen eril üçüncü şahıs zamiri ‘he’ kullanılmış, -çn.) eleştirilerin hedefi oldu.

Hatasından dolayı özür dileyen Rowling şöyle yazdı:

Rastgele ve tamamen alakasız şekilde araya karışmış bu cümleden dolayı özür dilerim.

Az önce aldığım, Ickaboglarla çok alakasız mesajın bir kısmını yanlışlıkla buraya yapıştırmışım.

Bunu takiben attığı bir tweette Rowling bu hatası yüzünden “yerin dibine sokulduğunu” söyledi.

Rowling, “Bunu bir kere söyleyeceğim ve bunu sakince ve kibarca ifade edeceğim” diye tweetledi.

Maria Maclaughlin’e yönelik saldırıyla ilgili bir mesajı bir çocuğa attığım tweette alıntılamak gibi bir niyetim kesinlikle yoktu, özellikle de suçtan hüküm giymiş şahsın kullandığı dil göz önüne alındığında.

Öte yandan şimdi ‘yanıtlarım’ bölümüne hücum edenlerin çoğunun düşündüğünün aksine bu saldırıyla ilgili bir haberi okumaktan bir çekince duymuyorum.

Düşünce suçu suçlamalarının kanımı dondurduğunu şimdiye kadar herkesin bilmesi gerekirdi. Sansürünüzü ve baskıcılığınızı başka yerde yapın.

Bunlar bana işlemez.

TERF, trans dışlayıcı radikal feminist anlamına geliyor. Terim bazı çevrelerin transfobik kabul ettiği düşünceleri sahiplenen feministleri tarif etmek için kullanılıyor.

Rowling daha önce “erkekler kadına dönüşemez” ifadesini tweetlediği için işinden atılan araştırmacı Maya Forstater’ı destekleyen bir tweet atması nedeniyle TERF olmakla itham edilmişti.

Kaynak: İndependent Türkçe

Önceki İçerikYıldız Holding’e Ait Eserin Müzayede Geliri Sağlık Çalışanlarına Aktarılacak
Sonraki İçerik“Başarının Formülü Kendinden Daha Akıllı İnsanlarla Çalışmaktır”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here