İstanbullu Rum aşçı ve yazar Meri Çevik Simyonidis’ten yeni kitap: Unutulmaz Hayat Reçeteleri

0
830
Unutulmaz Lezetler
İstanbullu Rum olan aşçı ve yazar Meri Çevik Simyonidis’in yeni kitabı Unutulmaz Hayatların Reçeteleri kitabı okuyucu ile buluştu.

İstanbullu bir Rum olan aşçı ve yazar Meri Çevik Simyonidis’in yeni kitabı ‘Unutulmaz Hayatların Reçeteleri’, İnkılâp Kitabevi’nden çıktı! Müziğin hiç dinmediği meyhaneler, mis kokulu pastaneler, rengârenk şekerlemeciler ve rüya gibi çikolata fabrikaları… Unutulmaz Hayatların Reçeteleri, İstanbul mutfağının Rum kültürüyle yoğrulmuş lezzetlerine ve tarih kokan lezzet duraklarına doğru iştah açıcı, nostaljik bir yolculuk sunuyor.

İstanbulum Tadım Tuzum Hayatım serisine yeni bir kitap daha ekleyen Meri Çevik Simyonidis, Unutulmaz Hayatların Reçeteleri’yle okurları, şehrin tarihine yapacakları lezzetli bir keşfe davet ediyor.

İnci Pastanesi’nden Elit Çikolata’ya, Todori Meyhanesi’nden Neşe Taverna’ya kadar İstanbul’un geçmişine tanıklık eden onlarca mekânın işletmecileriyle yapılan röportajlardan oluşturulan kitap özel yemek tarifleri, altın değerinde tavsiyeler ve önemli püf noktaları da içeriyor. Unutulmaz Hayatların Reçeteleri, Rum ustaların hayat hikâyelerini aktarırken eski İstanbul’dan yaşam manzaraları da sunuyor.

Meri Çevik Simyonidis’in yeni kitabı Unutulmaz Hayatların Reçeteleri, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda, inkilap.com, dr.com.tr ve kitapyurdu.com adreslerinde!

MERİ ÇEVİK SİMYONİDİS KİMDİR?

1972’de İstanbul’da doğdu. Selanik Aristoteles Üniversitesi Felsefe ve Pedagoji Bölümünden mezun oldu. İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu’nda 25 sene memur olarak görev yaptı. Ailesiyle birlikte İstanbul’da yaşamaya devam etti ve 2013 yılında Bebek’te Mezedaki adını verdiği restoranı açtı. Ardından Cantina by Mezedaki ve Mezedaki-Online’ı da kurarak daha fazla lezzet severe ulaştı.

Yazarın, Yunanca olarak yayımlanan To Proto Skalopati – Birinci Basamak (Ekdotiki Athinon, 2000) adlı bir şiir kitabı, İstanbul’um Tadım Tuzum Hayatım (İnkılâp, 2012) adlı bir anı kitabı, Dünya Kitap 2015 Yılı Gastronomi Dalında En İyi Kitap Ödülü’ne layık görülen Bir Varmış Bir Yokmuş (İstos, 2015) adlı bir yemek kitabı ve Tadı Damağımda Kaldı/Dünden Bugüne İstanbul Lezzetleri (İnkılâp, 2016) ile İstanbul Kokulu Mutfaklar (Sola, 2018) adlı yemek kitapları bulunmaktadır.

Ayrıca yazar 2020 Şubat ayından beri Haliç Üniversitesi Aşçılık ve Gastronomi Bölümünde Öğretim Üyesi olarak ders vermektedir.

Önceki İçerikYılmaz Okumuş’un ‘Laz Kapital 2’si raflarda yerini aldı
Sonraki İçerikTürk sinemasının unutulmaz yıldızı Cahide Sonku’nun hayatı roman oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here