İstanbul Müzik Festivali, Müzisyenler İçin Destek Fonu Oluşturdu

0
2785
Müzisyen Destek Fonu

İstanbul Müzik Festivali, gösteri sponsorlarından da biri olan STONELINE’ın desteğiyle, yeni bir destek fonu oluşturdu. Müzisyen Destek Fonu projesi, herhangi bir kamu kurumunda veya özel orkestrada kadrolu olarak çalışmayan ve COVID-19 salgını nedeniyle serbest çalışmalarına ara vermek zorunda kalan profesyonel müzisyenlere, dijital platformlarda performans imkânı sağlayarak destek olmayı amaçlıyor. İstanbul Müzik Festivali tarafından hayata geçirilen Müzisyen Destek Fonu başvuruları, 22 Mayıs – 30 Haziran 2020 tarih aralığında yapılabilecek.

Dayanışmanın öneminin bugünlerde daha da öne çıktığını belirten STONELINE Genel Müdürü Mehmet Bayrak ise destek fonuyla ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor:

Bu kez yalnızca bir ülkeyi değil tüm dünyayı etkileyen zorlu bir süreçten geçiyoruz. Karşı kıyıya ulaşmamız gerek. Olabildiğince az hasarla. Büyük küçüğe, güçlü güçsüze el uzatacak. Biz de, STONELINE ailesi olarak bu süreçten en çok etkilenenlerin başında gelen sanatçılara, özellikle genç sanatçılara bir moral desteğimiz olsun istedik. Bu olanağı bize sağlayan, ülkemizde yaklaşık 50 yıldır kültür ve sanatın en güçlü destekçisi olan İKSV’ye çok teşekkür ederiz.

Müzisyen Destek Fonu Başvuru Şartları

Müzisyen Destek Fonu’na Türkiye’de ikamet eden, lisans eğitimini tamamlamış, konservatuvar mezunu, Türkiye’de konser veren profesyonel orkestra veya topluluklarla Ocak 2018-Ocak 2020 tarihleri arasında serbest orkestra müzisyeni olarak çalışmış ve herhangi bir devlet kurumunun, özel kurumun veya orkestranın kadrosunda yer almayan adaylar başvurabilecek.

Başvurular, İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya’nın yönetiminde, aralarında

  • Orhun Orhon (Orkestra Şefi),
  • Oğuzhan Kavruk (Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü ve 1. Şefi),
  • Özge Tanrıver (İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü),
  • Ahmet Rahtuvan (Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Müdür Yrd, Korno Sanatçısı),
  • Ozan Göktan (Filarmonia İstanbul ve İstanbul Oda Orkestrası Müdürü, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Korno Sanatçısı)
  • Doğukan Çokşeker’in (CRR Senfoni Orkestrası Müdürü) danışman olarak yer alacağı bir kurul tarafından değerlendirilecek.

Festival yönetimi tarafından belirlenen müzisyenler, İstanbul Müzik Festivali sosyal medya kanalları üzerinden yayımlanacak “Müzikli Sohbetler” başlıklı yayına katılarak ve yayında gösterilmek üzere çevrimiçi platformlar üzerinde kaydettikleri bir performansı ileterek 1.000 TL destek almaya hak kazanacak.

22 Mayıs 2020 tarihinde açılacak başvuru sürecinin 30 Haziran’a kadar sürdürülmesi planlanan proje kapsamında, pandemi nedeniyle çalışma imkânı bulamayan orkestra müzisyenlerinin desteklenmesi hedefleniyor.

İstanbul Müzik Festivali tarafından hayata geçirilen Müzisyen Destek Fonu başvuruları, 22 Mayıs – 30 Haziran 2020 tarih aralığında Başvuru Formu doldurularak yapılabilecek.

Önceki İçerikHarry Potter ve Felsefe Taşı’nın Çöpte Bulunan İlk Baskısı 33 Bin Sterline Satıldı
Sonraki İçerik27 Yıllık Kitap-lık Dergisi İlk Kez Çevrimiçi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here