İspanyol İç Savaşı Sırasında Çekilen 500 Fotoğraf Gün Yüzüne Çıkarıldı

0
34

Macar fotoğrafçı Kati Horna tarafından İspanyol iç savaşı sırasında çekilen 500’den fazla fotoğraf gün yüzüne çıkartıldı.

1937-1938 yılları arasında CNT Anarşist Sendikası için çalışan Macar fotoğrafçı Kati Horna tarafından İspanyol iç savaşı sırasında çekilen 500’den fazla fotoğraf gün yüzüne çıkartıldı.

İspanyol İç SavaşıMacar Fotoğrafçı Kati Horna’nın unutulmuş mirası, İspanyol bir tarihçi tarafından CNT Anarşist Sendikası’nın arşivinden 48 tahta kutunun içinden çıkarıldı. Kutular, 1937-1938 yılları arasında, 1912 yılında Budapeşte’de bir Yahudi bankacının kızı olarak doğan Kati Horna’nın İspanyol iç savaşı sırasında CNT Anarşistlerine ve İberya Anaşist Federasyonu’na hizmet etmek amacıyla çekilen 500’den fazla siyah-beyaz fotoğraf içeriyor. Bu olağanüstü keşif, 1983 yılında Horna tarafından İspanyol devletine iki milyon pesata satılan (Bugünün parası ile 12000 avro) ve Salamanca’da bulunan Tarihsel Belge Belgelendirme Merkezi’nde tutulan 250 siyah-beyaz fotoğraf serisini tamamlıyor.

İspanyol İç SavaşıEl Paísin aktardığına göre, bu 250 fotoğraf Horna tarafından kurtarıldı ve küçük bir teneke kutuda sürgüne taşındı. Horna’nın İspanya dışına olan bu yolculuğu sanatçı olan hayat arkadaşı Jose Horna’nın bildikleri sayesinde oldu. Bu yolculuk sırasında Fransa’da tutuklanan ve toplama kampına gönderilen çift, Nazi istilasından kaçtı ve Horna’nın fotoğrafçı ve sürrealist olarak kariyerini geliştirdiği Meksika’ya yerleşti. İç savaşa ait olan fotoğrafların geri kalanının nerede olduğu, o zamana dek sır olarak kalmıştı.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın