İsmail Fenni Ertuğrul’un Cumhuriyet Marşı bir asır sonra ilk kez seslendirildi

0
4302

Araştırmacı Kasım Kocabaş, 1924 yılında ikinci bir ‘İstiklal Marşı Yarışması’ düzenlediğini ortaya çıkarmış, Belgelerle İstiklal Marşı Tarihi adıyla 2018 yılında kitap olarak yayınlamıştı. Kocabaş, Ünlü Musikişinas İsmail Fenni Ertuğrul Bey’in söz konusu yarışmaya bestesi ile birlikte katıldığı ‘Cumhuriyet Marşı’nı İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (OMAR) gönderdi. OMAR, prova mekanında marşı seslendirerek kaydetti ve Cumhuriyet Bayramı vesilesiye sitesinden paylaştı.

Araştırmacı yazar Kasım Kocabaş, 1921 yılındaki ilk İstiklal Marşı yarışmasından 3 yıl sonra 1924’te yapılan resmi beste yarışmasında Ali Rıfat Bey’in bestesinin seçilerek 1930’lara kadar icra edildiğini daha önce belgelemişti.

Bir sahaftan satın alarak ortaya çıkardığı belgelerin 1925 yılında, istiklal marşının güftesinin de değiştirilerek yeni bir milli marş yapıldığını dile getiren Kocabaş, şu bilgileri veriyor: ”Belgeler içerisinde yarışmaya katılmış 60 şair ve bestekârın müracaat dilekçeleri ve şiirleri bulunuyor. Yarışmaya katılan eserlerden 4 tanesi güfte ve bestesi ile birlikte müsabakaya gönderilmiş. Bunlardan ilki Muhittin Akyüz’e ait “Marş-ı Milli”. İsmail Fenni Ertuğrul Bey ise yarışmaya “Millet Marşı” adlı eserle katılarak bu marş yanında okullarda öğrencilerce söylenmesi için “Cumhuriyet ve Vatan” marşlarını da ilave ederek göndermiş. Yıllar sonra ilk kez ortaya çıkan bu besteler kitapta yayımlandıktan sonra yapılması gereken en önemli iş, bu bestelerin icra edilmesi idi. İşte bu noktada İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi devreye girdi. Kendilerine beste örneklerini ilettim. Onlar da pandemi sürecindeki zorluklara rağmen bu eserleri icra edip gün yüzüne çıkararak, kültürümüz için çok önemli bir çalışmayı icra ettiler. OMAR çalışanlarını kutluyor, şükranlarımı sunuyorum”

Önceki İçerik20.Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde ilk 10’a giren filmler belli oldu
Sonraki İçerikİBB’den ‘Semt Semt Kitap Günleri’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here