İnsan ölüm ânı gelip çattığında kimdir?

0
964

Yaşayan en ilgi çekici yazarlardan Jenny Erpenbeck Bütün Günlerin Akşamı’nda isimli romanı Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Jenny Erpenbeck, bizi 20. yüzyıl boyunca Galiçya’dan Viyana’ya, Moskova’dan Berlin’e uzanan farklı kültürel coğrafyalarda, farklı siyasal iklimlerde, tek bir ömrün kucaklayabileceği olası hayatlarda dolaştırıyor. 

İnsan kaç kere ölebilir? Ölüm ânı gelip çattığında kimdir? Bütün Günlerin Akşamı bir yolculuk: Küçük tesadüflerle başka zamanlara, başka mekânlara sürüklenen, bir yanıyla hep aynı ama aslında farklı yaşanan tek bir hayatın yolculuğu. Bir ömür seyri. Çünkü bir kez başlayan bir hayat için günün sonu hep akşam ve orada ölüm var. 

“Erpenbeck, çağımızın en iyi ve en kışkırtıcı yazarlarından biri.”          

Michel Faber, The Guardian

JENNY­ ERPENBECK KİMDİR?

Jenny Erpenbeck, ­1967’de­ Doğu­ Berlin’de ­doğdu.­1988-1990 ­yılları ­arasında­ Berlin ­Humboldt Üniversitesi’nde­ tiyatro ­öğrenimi­ gördü.­ 1990-1994­ arasında­ ise­ Hanns­ Eisler­ Müzik­ Yüksekokulu’nda­ Ruth­ Berghaus,­ Heiner­ Müller­ ve­ Peter­ Konwitschny’nin­ öğrencisi­ olarak­ müzik tiyatrosu­ yönetmenliği ­eğitimi­ aldı. ­Bir ­süre ­Graz­ Operası’nda ­reji ­asistanı ­olarak ­çalıştı.­1990’lı yıllarda­ öykü ­ve ­oyun­ dallarında ­ürün ­verdi.­ 2008’de­ yayımladığı ­ilk ­romanı ­Gölün Sırrı’yla ­dikkat­ çekti. Mainz­ Bilimler­ ve ­Edebiyat ­Akademisi ­ve ­PEN ­Almanya­ üyesi­ olan ­Jenny ­Erpenbeck,­ Berlin’de yaşıyor. Gidiyor, Gitti, Gitmiş ­yazarın­ son ­romanı. 

Önceki İçerik5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde Gönüllülerin Önündeki Sorunlar
Sonraki İçerikAlbaraka Türk 6. Uluslararası Hat Yarışması’nın Bu Yılki Teması “Toplum ve Güzel Ahlak”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here