İlk Kitap Basımının Hikayesi: Gutenberg’in Çırağı

0
12
Gutenberg'in Çırağı

Alix Christie, Elif Nihan Akbaş‘ın çevirisiyle Maya Kitap‘tan yayımlanan tarihi romanı Gutenberg’in Çırağı ‘nda okurları 1450 yılında bir yolculuğa çıkarırken, ilk kitap basımının hikâyesini anlatıyor.

Christie‘nin tarihsel gerçekliklere sıkı sıkıya bağlı kalarak kurguladığı romanı, devrimin tam merkezinde, bir ortaçağ kasabası olan Mainz’de geçiyor.

Romandaki karakterler her an sayfalardan fırlayacakmış hissi verirken, kitabın kahramanları olan Peter Schoeffer ve Johann Gutenberg, kilisenin bütün baskılarına rağmen dünya tarihini değiştirecek bu şeyi gerçekleştirmenin mücadelesini veriyor.

1450 yılının Paris’i:
Peter Schoeffer günlerini yazarak, akşamlarını ise Paris’in tadını çıkararak geçirmektedir. Bir gün tüccar olan babası tarafından Mainz’e geri çağırılır. Mektubunda müthiş bir adamla tanıştığından bahsetmektedir.
Bahsettiği müthiş adam, azimli ve pervasız mucit Johann Gutenberg’in ta kendisidir. Gutenberg, devrim niteliğinde bir baskı tekniği geliştirmiştir ve bu teknikle dünyayı değiştirmek üzeredir.
Genç kâtip Peter, işte bu adamın atölyesine çırak olarak girer…

Gutenberg’in Çırağı romanının baş kahramanı Peter Schoeffer daha sonraları dünyanın ilk büyük yayıncılarından biri olurken, bugün dünyanın en prestijli kitap etkinliği olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı‘nın da temellerini atıyor.

Tutku, yoldaşlık, ihanet ve kültürel dönüşüm hakkında ilham verici bir hikâye… Harikulâde.

Booklist

Christie bu romanla bizlere inişli çıkışlı, fevri ve egoist Gutenberg’in güçlü bir portresini sunuyor

Sunday Times

Denebilir ki Christie’nin bu romanı, yeniden canlandırılması düşlenen teknolojik devrime ve aynı zamanda baskı kültürüne dair unutulması güç, zarif bir övgü niteliğinde…

Washington Post

Usta işi bir başlangıç

Kirkus Reviews

Editörün Notu: Kuzuların Sessizliği Yazarından 13 Yıl Aradan Sonra Yeni Kitap


Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın