İlhan Berk’in kitaplarına girmeyen iki şiiri bulundu

0
31

İlhan Berk’in kitaplarına girmeyen “Çağırış” ve “İhtirasların Ölümü” adlı şiirleri Kaya Tanış tarafından bulundu. Konuyla ilgili ilgili haberi Varlık dergisinin Nisan 2019 sayısında okuyabilirsiniz.

Dergide yer alanlar şöyle:

Dosya: “Ritmin Poetikası: Devrim Erbil”  − Burcu Pelvanoğlu, Mehmet Ergüven, Yalın Alpay

Sadece resmiyle değil, öğretmen olarak yeni nesillere aşıladığı sanat tutkusuyla da, Cumhuriyet tarihinin önemli bölümünde sanatla ilgili pek çok alanda (sunumunda, örgütlenmesinde…) verdiği emekle de değerlendirilmesi gereken bir usta var karşınızda. Dosyamıza katkıda bulunan yazarlar görevlerini hakkıyla yerine getiriyorlar; ayrıca Erbil kendisiyle yapılan söyleşide edebiyata komşu ilerleyen resim serüvenini her zamanki samimi üslubuyla anlatıyor.

Yazı: İlhan Berk’in Kitaplarına Girmeyen İki Şiir: “Çağırış” ve “İhtirasların Ölümü” (Kaya Tanış) − 1920’li ve 1930’lu Yıllarda Bir Edebiyat Çevresi Olarak Edremit (İbrahim Oluklu) − Milan Kundera 90 Yaşında: Filozof Bir Romancı (Mustafa Günay) − Küreselleşme: Sınıflı Toplumdan Aptal Topluma (Tuğrul Tanyol) − Varoluşun Zarfları: “Bulantı”dan “Bunaltı”ya (Hande Balkız) − Geyikler, Şarkılar ve Kültürel Bellek: Nursel Duruel ve Murathan Mungan’dan Orpheusvari İki Direniş Öyküsü (Semiramis Yağcıoğlu) − Güncel Sanat: Rahmi Aksungur ile Söyleşi (Rumeysa Kiger) − Sait ile Sabahattin (Haydar Ergülen) − Toplumun Güzellik Tanımının İçinde Sıkışmış Engelli Kadın (Rahime Sarıçelik) − Köy Enstitüleri’ne Yolu Düşenler (Sercan Ünsal) − Yeni Şiirler Arasında (Şeref Bilsel) − Yeni Öyküler Arasında (Jale Sancak)

Şiir: Hüseyin Yurttaş, Tahir Abacı, Ergun Tavlan, Ali Taş, Hafize Şener Bilgiç, Önder Çolakoğlu, Çağla Özkur, İsmail Çekirge, Taha Eraslan

Öykü: Erendiz Atasü, Elif Erdoğan, Hakan Sarıpolat, Münire Çalışkan Tuğ, Burak Çavuş

Desen: Melike Kılıç

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın