“Momo Aslında, Bugün Mindfulness Diye Bildiğimiz Tekniğe Dair Çok İncelikli Bir Arka Plan Sunuyor.”

0
2459
Momo

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır Ben Okurum podcast’inin yeni bölümünde, çocuk kitapları yayıncısı ve yazarı Zeynep Sevde ile çocuk edebiyatının klasikleşmiş eserlerinden Momo ’yu konuşuyor. Michael Ende’nin 43 dile çevrilmiş romanı için “Adeta çocuk edebiyatının tanımı gibi” diyen Sevde ekliyor:

Momo, aslında bugün mindfulness diye bildiğimiz tekniğe dair çok incelikli bir arka plan sunuyor.

Başarır ise konuğunu

Hep söylerim, kişisel gelişim kitapları yerine masalları ve çocuk edebiyatını tercih etse okurlar, inanın karlı çıkarlar.

sözleriyle destekliyor.

Deniz Yüce Başarır’ın sohbetle bilgiyi buluşturan Ben Okurum podcast’inin yeni bölümü, Michael Ende’nin 43 dile çevrilmiş ve çocuk edebiyatının klasikleşmiş eserlerinden biri olan Momo’ya odaklanıyor. Momo aynı zamanda, tüm dünya çocuklarının ve gençlerinin çok sevdiği bir roman kahramanı. Roman, yazarı Michael Ende’nin de dediği gibi her yaştan okura hitap ediyor. Sadece dinleyerek insanlara ilham veren; hayattan zevk almalarını, kendilerine güvenmelerini sağlayan Momo’nun, insanların zamanlarını çalmak için çeşitli dalavereler yapan Duman Adamlar’la giriştiği mücadele gerçekten de 9’dan 99’a kadar her yaştan okur için zaman kavramı ve hayat üzerine bir kez daha düşünme fırsatı sunuyor.

Her zaman olduğu gibi kitaptan alıntıların da yer aldığı sohbette Deniz Yüce Başarır’a, çocuk kitapları yayıncısı ve yazarı Zeynep Sevde eşlik ediyor. Kitabı yeniden okuduğunda, kendi kendisini

Gerçekten yüreğimizin sesini olduğu gibi mi duyuyoruz

diye sorguladığını söyleyen Sevde,

Gözümü açtı diyebilirim. Biraz daha yavaşlama isteği geldi içime.

diye devam ediyor ve ekliyor:

Bugün bizi yüreğimizden uzaklaştıran bir sürü şeyin altını çizdiği için de daha dışardan bakmayı sağlayan bir ışığı var Momo’nun.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan Ben Okurumun tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

“Ben Okurum” Hakkında

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan Ben Okurum adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. Ben Okurumun her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu Ben Okurumu bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, Ben Okurumu diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

Deniz Yüce Başarır Hakkında

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl mart ayında bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve Ben Okurum adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor.

Önceki İçerik6. Balkan Panorama Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belirlendi
Sonraki İçerikAkbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması Başvuruları Başladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here