Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Ünlü Eseri Hem Orjinal Hem De Günümüz Türkçesi İle Yayımlandı

0
904
kuyruklu yıldız altında izdivaç

Türk edebiyatının en çok sevilen ve okunan romanlarından biri olan Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç, 1910 yılında Halley Kuyrukluyıldızı’nın Dünya’ya çarpacağı haberiyle başlayan genel panik hali ve iki gencin bu panik ortamında birbirleriyle son derece ilginç mektuplaşmalarıyla ilerleyen, eğlenceli bir eser. 

“Hüseyin Rahmi Gürpınar evreninin sokakları”ndaki keyifli sohbetlerle renklenen roman, bilimin hurafelere her zaman üstün geleceğinin altını çizerken dönemin kadın sorunlarına da cesurca ışık tutuyor. Edebiyatımızdaki belki de en gerçekçi kıyamet sahnelerini barındıran Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç’ı hem orijinal metniyle hem de dikkatli bir çalışmayla günümüz Türkçesine uyarlanmış olarak, iki kitap halinde sunuyoruz.

Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç, 20. yüzyıl başı İstanbul’unun en keyifli hallerini yer yer şaşkınlıkla, çoğu zaman eğlenerek okuyacağınız ölümsüz bir eser.

“Okurunu usul usul gülümseten bir mizah duygusunu romanlarına yayan, yediren bir yazar. Yarattığı çoğu sevimli tiple ve hayatın içinden kopup gelen konuşturmalarıyla okuruna insanı sevdiriyor. Her ne kadar romanları aldatmalar, aldanmalar, aşk çılgınlığı, gözyaşları, intiharlarla örülmüş olsa da kişileri hayatın içinden.”

Önceki İçerikTürkiye Yayıncılar Birliği’nden Muzır Neşriyat Kararına Tepki: Trajikomik Bir Sansür Vakası
Sonraki İçerikBir Psikiyatristin Penceresinden Beyin Dalgalarının Ritmi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here