Howard Jacobson, Eskimeyen Tartışmaları Günümüze Taşıyor

0
15

Man Booker ödüllü İngiliz yazar Howard Jacobson, Shylock Derler Bana ile adı antisemitizmle özdeşleşmiş Shylock’u yirmi birinci yüzyıla taşıyor. Eser Ayşe Belma Dehni’nin çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Dünyaya geliriz, hayatta olduğumuz için şanslıyızdır, canımızın yongası eşyamızı hep yanımızda taşır ve bize ihanet eden çocuklarımızı hemen öldürüp onları acilen gömecek bir yer ararız.

William Shakespeare’in Venedik Taciri isimli tiyatro oyunun unutulmaz kahramanı Shylock, bir mezarlıkta sanat simsarı Simon Strulovitch’le karşılaşır. Kızı Beatrice’in Nazi sempatizanı bir futbolcuyla evlenmesini engellemek isteyen Strulovitch’in, idolü Shylock’un yardımına ihtiyacı vardır. Yüzyılların eskitemediği tartışmalar ise hâlâ sürmektedir: Yahudi ile Hıristiyan, baba ile kız, yalan ile gerçek.

Man Booker ödüllü İngiliz yazar Howard Jacobson, Shylock Derler Bana ile adı antisemitizmle özdeşleşmiş Shylock’u yirmi birinci yüzyıla taşıyor.

Venedik Taciri’nde Shylock Yahudi tüccar olarak yer alır. Shylock, para keselerinin hayalini kurup duran, parasını kaybettiğinde kızını kaybetmiş gibi üzülen, cimri bir karakter olarak yer alır. Shylock, eserde kötü bir karakterdir.

Howard Jacobson Hakkında:

  • 1942’de Manchester’da doğdu.
  • Cam­brid­ge’de İngiliz edebiyatının büyük ismi eleştirmen F.R. Leavis’in öğrencisi oldu.
  • Bir süre üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı.
  • İlk romanı Coming From Behind, 1983’te yayımlandı.
  • Özellikle Yahudi karakterleri ve mizahi üslubuyla tanındı.
  • Genelde Amerikalı Yahudi yazar Philip Roth’la kıyaslanan Jacobson, romanlarında kendine benzeyen karakterler yaratmasıyla ünlüdür.
  • 2010 yılında Man Booker Ödülü’nü alan romanı Finkler Sorunu (Çev. Giray Türkmen, Pegasus Yayınları) bu ödüle hak kazanan az sayıdaki mizahi romandan biridir.
Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın