Yaşamdaki Sonların ve Başların Romanı

0
43
Hep Sondan Başlar

Taçlı Yazıcıoğlu’nun “ Hep Sondan Başlar ” isimli romanı İletişim Yayınları arasında çıktı.

Hep Sondan Başlar, 1970’lerin Büyükada’sından Milano’ya, 1980’lerin Londra’sına ve günümüz İstanbul’una uzanan yaşamların, yaşamdaki sonların ve başların romanı.

Yaşamıma şöyle bir baktığımda sürekli hikaye içinde hikayeler görüyorum. Hangisi yan, hangisi ön? Birinden daha az söz edince, sansürlemiş gibi mi olur insan? Karar veremiyorum. Yalnız içimde senelerdir dönüp dolaşan, esas hikaye sanki başkaymış gibime geliyor. Ana kahramanları başka kişiler olan hikaye, nasıl senin hikayen olabilir?

Yaşam sonunu bildiğimizi varsayıp okumak istediğimiz bir hikayedir, tıpkı Ece Beyhan’ın sondan başlayan hayatının romanı gibi. Avrupai görünmenin moda olduğu zamanlar, Arnavut kaldırımı sokaklar, havai görünmekten kaçınması öğretilen tutkulu kadınlar, siyah-beyaz filmler… Ece bunları yazarken, geçmişinden insanlar ve yerler bir araya gelmeye, beklenmedik yeni sonlar oluşmaya başlar. Anlatıcılar değişir, aşklardan şehirler, şehirlerden öyküler çıkar.

Taçlı Yazıcıoğlu, okuyucuya şaşırtıcı sonlar hazırlayan, roman sanatına vakıf, coşkulu bir yazar.

Hep Sondan Başlar, 1970’lerin Büyükada’sından Milano’ya, 1980’lerin Londra’sına ve günümüz İstanbul’una uzanan yaşamların, yaşamdaki sonların ve başların romanı.

Taçlı Yazıcıoğlu hakkında:

  • Adana’da doğdu.
  • Manchester Üniversitesi, İnsan Bilimleri Fakültesi’nden doktora derecesini aldı.
  • İngiltere, Kanada ve Guatemala gibi ülkelerde yaşadı.
  • Anı-öykülerinden biri, İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Adana’ya Kar Yağmış (2006) derlemesinde yer aldı.
  • Dergilerde ve blogunda öykü ve denemeler yazıyor.
  • İstanbul’da yaşıyor.

Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın