Haldun Taner Öykü Ödülü ‘Maruzatım Var’ın Oldu

0
1022
Haldun Taner Öykü Ödülü
Haldun Taner Öykü Ödülü Nurhan Suerdem'in 'Maruzatım Var' isimli eserine verildi.

Haldun Taner Öykü Ödülü, Nurhan Suerdem‘in ‘Maruzatım Var‘ isimli eserine verildi. Esere ödül verilmesine gerekçe olarak ise içtenlikli anlatımı, ironik yaklaşımıyla anlatıcının iç sesini toplumdaki ‘öteki’ kadınların sesiyle örtüştürmesindeki başarısı olarak gösterildi. 

Öykü, tiyatro, deneme yazarı ve düşünür Haldun Taner’in anısına düzenlenen Haldun Taner Öykü Ödülü Seçici Kurulu 6 Ekim Salı günü online olarak toplandı. Doğan Hızlan başkanlığında, Demet Taner, Handan İnci, Nursel Duruel, Metin Celal, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Kamil Erdem’den oluşan Seçici Kurul yarışmaya katılan eserleri değerlendirdi. Haldun Taner Öykü Ödülü’nün Nurhan Suerdem’e veriliş gerekçesi ise Seçici Kurul tarafından şu cümlelerle açıklandı:

İçtenlikli anlatımı, ironik yaklaşımıyla anlatıcının iç sesini toplumdaki ‘öteki’ kadınların sesiyle örtüştürmesindeki başarısı nedeniyle Nurhan Suerdem’in ‘Maruzatım Var’ adlı kitabına verilmesi oy birliğiyle uygun görüldü.

Nurhan Suerdem‘e ödül olarak 20 bin TL önümüzdeki günlerde takdim edilecek. 

Ödül 1987 Yılından Bu Tarafa Veriliyor

Haldun Taner Öykü ÖdülüMilliyet Gazetesi tarafından yazar Haldun Taner anısına 1987’den beri düzenleniyor. Ödül, o yıl yayımlanmış öykü kitapları veya yeni yazılmış, henüz yayımlanmamış öyküler arasında seçilen bir öyküye veriliyor. Jüri, ödülü bir öyküye verebildiği gibi en fazla üç kişi arasında bölüştürebiliyor.

Haldun Taner Öykü Ödülü‘nü alan isimlerin bir çoğunluğu Türk edebiyatında son dönemde başarılı eserler ortaya koymuş isimler. Bugüne kadar Haldun Taner Öykü Ödülü’nü almış isimlerin bazıları şöyle:

  • Behçet Çelik
  • Yekta Kopan
  • Murat Özyaşar
  • Ayşe Kulin
  • Faruk Duman
  • Mario Levi
  • Kürşat Başar
  • Nazlı Eray
  • Murathan Mungan
  • Nedim Gürsel

Kitabın Tanıtım Bülteninden

Nurhan Suerdem‘in İletişim Yayınları tarafından yayınlanan ‘Maruzatım Var‘ isimli öykü kitabının tanıtım bülteninde şu ifadelere yer alıyor.

Nurhan Suerdem, sokağın, caddelerin ve evlerin gümbürtüsü arasında kalan sesleri duyuruyor. Bazen duymamak için kulağımızı kapadığımız, bazen hayatımızın arızalı bir parçasından geldiğine inanmak istemediğimiz, bazen de tüm gücümüzle bizim olduğunu haykırmak için çabaladığımız sesleri…

Önceki İçerikCan Yayınları ile OPET İşbirliğine Gitti: Can Yayınları’nın kitapları OPET Ultramarket’lerde Satılacak
Sonraki İçerik2020 Nobel Edebiyat Ödülü Açıklandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here