Y. Hakan Erdem ‘den Tarihe ve Tarihçiye Eleştirel Bir Bakış

0
43

Y. Hakan Erdem ile yapılan söyleşilerden oluşan “Sözden Kalanlar” isimli eser Timaş Yayınları ile raflardaki yerini aldı.

“Tarihçi ses sanatçısı gibi sağda solda dolaşıp konser tadında konuşmaz, belgeyle, vesikayla konuşur.”

Y. Hakan Erdem

Tarih, son dönemlerde geniş kitlelerin ilgisini çekmeye başladı. Böylece tarih yazımının başlıca soruları olan “Tarih nedir?”, “Tarihçi kimdir?”, “Tarihi doğru anlamanın yolları nelerdir?” gibi temel soruların cevaplarına daha fazla odaklanır olduk.

Y.Hakan Erdem, tarih ve tarih yazıcılığı alanında önemli çalışmalar ortaya koymuş bir isim. Sanki gizli bir elin müdahalesiyle toplumun tarih algısının bozulup darmadağın edildiğini ileri süren Erdem, kitaplarında, tatlı tatlı anlatan masalcı tarihçileri, tarihi kutsallaştırırken kendileri de kutsallaşan “üstadlar”ı anlatıyor. Elinizdeki bu eserde, bir araya getirilen röportajlarında tarihsel metinlere eleştirel açıdan bakarak onlardan ne gibi sorular üretilebileceğini sorguluyor. Arabanın, cep telefonunun, ayakkabının iyisini, iyi tatilin nerede yapılacağını öğrenen bir toplumun iyi tarihi ucuz ve kötü tarihten ayırmayı da başarabileceğini iddia ediyor.

Sözden Kalanlar isimli bu eser; Y. Hakan Erdem’in tarihe, tarihçilik mesleğine, tarih yazımına, kurgu eserlerine ve çeşitli konulara dair görüşlerini içeren röportajlarını bir araya getirerek tarihe meraklı kitlelerin ve tarih öğrencilerinin başucu kitabı olacak mükemmel bir çalışma sunuyor.

Y. Hakan Erdem Hakkında

  • Boğaziçi ve Oxford Üniversitelerinde öğrenim gördü.
  • 1993-2002 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı.
  • Akademik yaşamını halen Sabancı Üniversitesi’nde sürdürüyor.
  • Yurt dışında 1996’da yayınlanan Slavery in the Ottoman Empire and its Demise adlı çalışması, Türkiye’de Osmanlıda Köleliğin Sonu adıyla 2004’te yayınlandı.
  • 2002’de Israel Gershoni ve Ursula Woköck ile Histories of the Modern Middle East ve 2006’da Israel Gershoni ve Amy Singer ile Middle East Historiographies adlı çalışmaları yayımladı.
  • Erdem’in 2008’de yayınlanan Tarih-Lenk adlı kitabı bir tarih metinleri eleştirisi niteliği taşıyor.
  • 2012’de yayınlanan Torosyan’ın Acayip Hikâyesi adlı çalışması ise bir hatırat metninin ne kadar gerçek ve ne kadar kurmaca olduğunu sorguluyor.
  • Karar gazetesinde haftalık tarih yazıları yazan Erdem‘in ayrıca Kitab-ı Duvduvani, Unomastica Alla Turca ve Zaman Çöktü adlı üç romanı bulunmaktadır.
Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın