Haçlı Seferleri’ne Farklı Bir Pencereden Bakış

0
21

Kronik Kitap tarafından yayınlanan ‘Haçlı Seferleri Tarihi‘ isimli eser Haçlı Seferleri’ne farklı bir bakış açısı getiriyor.

Kutsal Savaş mefhumuna başka bir gözle bakarak ve eleştirel bir açıdan değerlendirme ihtiyacını karşılıyor.

Kitapta şu sorulara cevaplar veriliyor:

  • Tapınakçılar nasıl ortaya çıktı?
  • Kudüs Krallığı’na bağlı şehirler ve kaleler hangileriydi?
  • Selahaddin Eyyubi’nin zindandan salıverilmesi ve Kudüs’ü kuşatmasına dek yükselişi hangi adımlarla, nasıl gerçekleşti?
  • Gerçek Haç orduya nasıl getirildi?
  • Hıristiyanlar, Akka’yı Müslümanlardan nasıl aldı?
  • Saphadin, Selahaddin’in oğullarının topraklarını hangi gerekçelerle ve yollarla ellerinden aldı?
  • Kral Jean de Brienne ve Hıristiyanlar, Müslümanlara nasıl mağlup oldu?
  • Kral Jean, Kardinal Pelagius’u Papa’ya neden şikâyet etti ve Konstantinopolis’i nasıl ele geçirdi?

Tarihi olayları ve olguları tek bir perspektiften aktaran vakayinameler ile kronikler, tarihle politika arasındaki bağlantıyı bugünlere taşımak ve kronolojik bir çözümleme yapabilmek için eşsiz birer kaynaklardır.

Ernoul Kroniği bu anlamda kendisinden sonra yazılan Haçlı Seferleri ve Kudüs tarihi literatürünü etkileyen oldukça kritik ve önemli bir eserdir. Günümüze dek tam olarak anlaşılamamış ve çözümlenememiş bir döneme ve bu döneme damgasını vuran Kutsal Savaş mefhumuna başka bir gözle bakarak ve eleştirel bir açıdan değerlendirme ihtiyacını karşılamaktadır. İlk kez modern bir dile tercüme edilen eser dönemin tüm arka planını analiz edebilmek için tekrar tekrar okunması gereken bir kaynaktır.

Ernoul Kroniği’nin bir diğer özelliğiyse bilhassa büyük ölçüde Selahaddin Eyyubi’nin biyografisi olmasıdır. Özellikle 1187 yılındaki Kudüs’ü fethi ve hemen ardından gerçekleştirilen III. Haçlı Seferi konusunda ilk elden görgü tanıklıklarını ihtiva etmesi, eserin kıymetini ortaya koymaktadır. Kronik, Selahaddin’in hayattayken kutsal topraklarda yaptıklarını ve getirmiş olduğu yönetim biçiminin sonraki yıllardaki etkilerini detaylı şekilde anlatmaktadır.

Ahmet Deniz Altunbaş’ın Eski Fransızca aslından çevirdiği “HAÇLI SEFERLERİ TARİHİ: Selahaddin Eyyubi ve Kudüs’ün Fethi”, bir devrin en ilgi çeken dönemini esas kaynağından okumak isteyen herkes için eşsiz bir çalışma…

HAÇLI SEFERLERİ TARİHİ
Selahaddin Eyyubi ve Kudüs’ün Fethi

ERNOUL

Çeviri: Ahmet Deniz Altunbaş

 

Editör Notu : Dergah Yayınları, Ahmet Mithat Efendi’nin iki kitabını yayımladı

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın