Günümüz Amerika’sının romanı: Sınır

0
13

Amerikalı romancı neredeyse 15 yıla yayılan bir sürede Amerika-Meksika sınırı hakkında üç roman yazdı.  Don Winslow’ın üçlemesi hala Türkçeye çevrilmeyi bekliyor.

Bir süredir Amerika Birleşik Devletleri gündeminin ilk sırasında Meksika sınırındaki göçmenlerin durumu var. Trump yönetiminin ana gündem maddelerinden biri olan güney sınırı ve uyuşturucu kartelleri Amerikan popüler kültürünün de vazgeçilmezlerinden. Özellikle Netflix’in Narcos dizisinin başarısından sonra konuya ilgi iyice artmıştı.

Konunun Amerikan edebiyatına en önemli yansıması ise Don Winslow’ın romanları. Amerikalı romancı neredeyse 15 yıla yayılan bir sürede Amerika-Meksika sınırı hakkında bir üçleme kaleme aldı.

Üçlemenin ilk kitabı “The Power of the Dog” 2005’de yayımlanmıştı. İkinci kitap “Cartel” 2015’te okurla buluşmuştu. Üçlemenin son kitabı “The Border” (Sınır) ise geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Böylece Winslow modern zamanların en iddialı üçlemelerinden birine imza atmış oldu.

“Epik bir Kartel üçlemesi” diye tanımlanan serinin son kitabı yine uyuşturucu kartellerini merkeze alıyor. Romanın kahramanı Art Keller bu kez sadece kartellerle değil kendi hükümetiyle de mücadele ediyor. Wall Street’ten Meksika çöllerine uzanan hikâye, “bugünün Narcos’u” olarak tanımlanıyor. New York Times, serinin üçüncü romanını “sersemletici bir suç manzarası” olarak niteledi. Winslow’ın romanı sadece sınırların, göçün ve suçun değil, aynı zamanda günümüz Amerika’sının romanı. Don Winslow’ın üçlemesi hâlâ Türkçeye çevrilmeyi bekliyor.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın