Gotik Korku Türünün Dikkate Değer Bir Örneği Operadaki Hayalet

0
32
Operadaki Hayalet

Gaston Leroux‘un gotik korku türündeki ölümsüz eseri Operadaki Hayalet, Ümit Keskin ve Tarık Özbek‘in çevirisiyle Bilgi Yayınevi‘nden çıktı.

Operadaki Hayalet, Paris Operasında ses sanatçısı olan Christine Daae’nin çevresinde gelişen, imkansız bir aşkın heyecan verici, trajik hikayesini anlatır. Paris Operasındaki hayalet söylentisi, Christine Daae’nin bir gün ortadan kaybolmasıyla herkes için ürkütücü bir hal alır. Genç kıza aşık olan Vikont Raoul Chagny’nin de dahil olmasıyla, olaylar korkunç bir hikayeye dönüşür.

Kıskançlık ve kaybetme duygusuyla herkese korku dolu anlar yaşatan yaratık bir hayalet midir yoksa yalnızca anlaşılmayı bekleyen bir zavallı mıdır?

Gaston Leroux, gotik korku türünün dikkate değer bir örneği olan ölümsüz eserinde, okuyucuyu nefret ile merhamet arasında bir duygu karmaşasında bırakıyor.

Gaston Leroux Hakkında

  • Fransız şair, gazeteci ve roman yazarı Gaston Louis Alfred Leroux 6 Mayıs 1868’de Alphonsine ve Julien Leroux’nun oğlu olarak Paris’te dünyaya geldi.
  • Büyükbabası ile büyükannesi Normandy’de, St.Valery-en-Caux sahil köyünde bir gemi inşa şirketine sahipti. Ailesiyle birlikte orada yaşayan Leroux, çocukluğunda deniz yolculuğunu, balıkçılığı çok seviyor, yazar olmak istiyordu.
  • Cane’deki okul yıllarında Victor Hugo ile Alexandre Dumas’nın eserlerinden etkilenerek kısa hikayeler ve şiirler yazan Leroux, hukuk eğitimi için Paris’e yerleşti. 1889 yılında mezun oldu.
  • Hukuk bürosunda katip olarak çalıştıysa da mesleğini uzun süre devam ettirmedi. 1899’da Marie Lefranc’la evlendi ama evliliği uzun sürmedi. İsviçre’de, 1902’de Jeanne Cayatte ile tanıştı. Alfred Gaston ve Madeleine Gaston isimli çocukları dünyaya geldi.
  • Muhabir, drama eleştirmeni, gazeteci olarak çalışmaya başlayıp L’Echo de Paris ve Le Matin için makaleler yazdı. Rusya, Asya, Afrika gibi bölgelerde görev yaptı. Muhabir olarak mahkeme duruşmalarına katılıp mahkumlarla görüştü, insanların giyotinle idam edilmelerine ve zamanının önemli olaylarına tanıklık etti.
  • Oyun yazarlığıyla amatörce ilgilenen Gaston’un ilk başarılı polisiye romanı Sarı Odanın Esrarı (Le Mystère de la chambre jaune) 1908’de yayımlandı. Tefrika halinde yayımlanan Operadaki Hayalet (Le Fantôme de l’opéra) ise 1910 yılında basıldı.
  • Edgar Allan Poe, Stendhal ve Arthur Conan Doyle’un eserlerinden ilham alan Leroux, birçok macera, gizem, korku ve aşk romanı kaleme aldı.
  • 15 Nisan 1927 tarihinde Fransa’da yaşama veda etti.

Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın