Google, doğum gününde Oğuz Atay’ı anıyor

0
2614
Tutunamayanlar
Google, Türkçe edebiyatın önemli yazarlarından Oğuz Atay'ın 86. yaş günü için doodle tasarımı hazırladı.

Önemli günler ve durumlarda ana sayfasının tasarımını değiştiren dünyanın büyük arama motorlarından Google, Türkçe edebiyatın önemli yazarların Oğuz Atay’ı anarak, doğum gününe özel doodle yaptı.

Eserlerinde düşle gerçeğin birbirine karışması, üstkurmacanın kurgunun ana ilkesi olmasıyla postmodernist romanın Türkiye edebiyatında bilinen en önemli yazarı Oğuz Atay, doğum gününde Google tarafından anıldı.

Google arama motoru açıldığında, “Tutunamayanlar” romanında, modern şehir yaşamı içinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka, kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatan Oğuz Atay ile çalışma alanını gösteren bir çizim görünüyor.

TUTUNAMAYANLAR’IN YAZARI OĞUZ ATAY KİMDİR?

12 Ekim 1934’te Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde dünyaya geldi. Ağır ceza yargıcı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) VI. ve VII. dönem Sinop, VIII. dönem Kastamonu vekili Cemil Atay’ın oğlu.

İlk ve ortaokulu Ankara’da okudu. 1951’de bugünkü adı Ankara Koleji olan Ankara Maarif Koleji’nden, 1957’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Askerliğini 1957-59 yılları arasında yaptıktan sonra tamir ve kontrol elemanı olarak Kadıköy vapur iskelesinin yapımında çalıştı. Görevinden istifa ettikten sonra İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi oldu.

1975’te doçent olan Atay, Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayımlandı. Tutunamayanlar’ın 1971-72’de yayımlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası oldu. Bu romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü’nü kazandı.

1973’te Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanını yazdı. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken adıyla topladı. 1911-1967 yılları arasında yaşamış Prof. Mustafa İnan’ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Romanı’nı 1975 yılında yayımladı. Beyninde çıkan bir tümör nedeniyle büyük projesi “Türkiye’nin Ruhu”nu yazamadan 13 Aralık 1977’de, İstanbul’da hayatını kaybetti.

Öldükten sonra 1987’de Günlük, 1998’de ise Eylembilim adlı kitapları yayımlandı. Yıldız Ecevit’in hazırladığı Oğuz Atay biyografisi “Ben Buradayım…” – Oğuz Atay’ın Biyografik ve Kurmaca Dünyası 2005 yılında yayımlandı.

Önceki İçerikBaşarıya ulaşmış 30 Türk kadının hikayesi “Cesur Kızlarla Yol Arkadaşları’nda toplandı
Sonraki İçerikŞair Yılmaz Odabaşı, Ahmet Kaya’nın Hayatını Yazmaktan Vazgeçti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here