George Orwell’in Günlüklerinin Tamamı Türkçe’de

0
787
George Orwell

Çağının en etkili İngiliz yazarlarından George Orwell ‘in Savaş Sonrası Günlükleri kitabı Burcu Halaç‘ın çevirisiyle Sel Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Günlükler George Orwell‘in gündelik yaşamını yakından tanımamıza olanak sağladığı kadar, bu büyük yazarın döneminin politik çalkantılarına dair gözlemlerine de ışık tutar. Tarafsız bir yorumcu değildir Orwell; Burma‘dan Paris banliyölerine, Londra‘dan iç savaşın kasıp kavurduğu İspanya‘ya, Marakeş‘ten İkinci Dünya Savaşı İngiltere‘sine ve nihayet İskoçya‘ya dek karşılaştığı bütün adaletsizlikleri ve eşitsizlikleri teşhir etmekten çekinmez.

Savaş Sonrası Günlükleri, Orwell‘in son yıllarını geçirdiği ve büyük yapıtı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört‘ü tamamlama fırsatı bulduğu İskoçya‘nın sakin Jura Adası‘ndaki yaşantısından zengin ayrıntılarla doludur. Çalkantılı yılların ardından sığındığı bu huzurlu adada, yazarın üretken zihninin, günden güne ilerleyen hastalığa rağmen hayatı bütünlüğüyle kavrama çabasına da günbegün şahit oluruz.

Orwell‘in günlükleri, 1930’lu yıllardan başlayan Savaş Öncesi GünlükleriSavaş Günlükleri ve erken ölümüyle nihayet bulan Savaş Sonrası Günlükleri‘yle böylece Türkçede ilk kez tamamlanıyor.

George Orwell Hakkında

1903 yılında Bengal‘de doğdu. Kısa bir süre sonra annesiyle İngiltere’ye taşınan Orwell, 1911 yılında disiplinli bir Katolik okulu olan St Cyprian’s‘ta öğrenim görmeye başladı. Burslu olarak gittiği Eton Koleji’nden mezun olduktan sonra, o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burma‘da bulunmuş; kısa süreliğine buranın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur.

Orwell‘ın hem okul hayatı ve sömürge ülkelerdeki deneyimleri hem de İspanya İç Savaşı döneminde Franco‘ya karşı savaşacak gönüllülere katılarak gittiği İspanya‘daki deneyimleri, sonradan yazılarını etkileyecek gözlemlerle doludur.

Yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından biri olan George Orwell‘ın en önemli iki eseri Hayvan Çiftliği (1945) ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1949) genel anlamda totaliter rejimlerin olduğu kadar, bu rejimleri yaratan insani hırsların da yergisi niteliğindedir. Derin gözlem yeteneğini sade bir üslupla birleştiren Orwell; roman, deneme ve fabl gibi çeşitli türlerde eserler vermiştir. Orwell, ardında on adet kitap ve sayısız makale bırakarak 1950 yılında Londra‘da ölmüştür.

Denemelerinden oluşan 

  • Kitaplar ve Sigaralar (2012)
  • Neden Yazıyorum (2013)
  • Balinanın Karnında (2015)
  • Faşizm Kehanetleri (2016)
  • Dali’den Karakurbağasına Bazı Düşünceler (2016)
  • Edebiyat Üzerine (2018) adlı derlemeleri Sel Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.

Savaş Günlükleri (2017) ve Savaş Öncesi Günlükleri (2019) ise tamamı yayımlanan Orwell-Günlükler dizisinin ilk iki kitabıdır. 

Önceki İçerikİstanbul Modern kapılarını yeniden açıyor
Sonraki İçerikDilan Bozyel’in “Paris – Beyrut Mutluluk Hattı” Kitabı Fotoğraflarla Seyahate Götürüyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here