Gazeteciler Cemiyeti yazar Hasan Ali Toptaş’a verilen ödülü iptal etti

0
1729

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, cinsel taciz iddialarıyla adı gündeme gelen yazar Hasan Ali Toptaş’a 2013 yılında verilen Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nün iptal edildiğini duyurdu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, cinsel taciz iddialarıyla adı gündeme gelen yazar Hasan Ali Toptaş’a 2013 yılında verilen Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nün iptal edildiğini duyurdu.

TGC Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, kadınların iş hayatlarında karşılaştıkları önemli engellerden birisinin cinsel tacizler olduğuna işaret edilerek, “Kadınlara, erkeklere, çocuklara yönelik şiddet, cinsel içerikli, bedensel, sözlü saldırı ve bezdiri içeren her türlü davranış taciz ve suçtur. Günümüzde yasal düzenlemelerle engellenmeye çalışılan cinsel tacize karşı toplumun her bireyi ve kurumu karşı çıkmakla sorumludur.”denildi.

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu tarafından hazırlanan Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu ile hem kadın habercilerin yaşadıkları sorunlar gündeme taşındığı ifade edildi.

Açıklamada, yönetim kurulu olarak son günlerde edebiyat alanında gündeme gelen bazı yazarların isimlerinin geçtiği cinsel taciz iddialarının gündeme alarak değerlendirildiği belirtildi. Taciz iddialarıyla ilgili ismi geçen yazar Hasan Ali Toptaş’ın 2013 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü aldığına işaret edilen açıklamada, “Hasan Ali Toptaş’ın kamuoyuna yaptığı açıklamalar da dikkate alınarak konu değerlendirilmiştir. Yönetim Kurulu TGC internet sitesindeki 2013 TGC Sedat Simavi Ödülleri’ni kazananlar listesinden Hasan Ali Toptaş’ın adının kaldırılarak verilen Edebiyat Ödülü’nün iptal edilmesine karar vermiştir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak her türlü şiddet ve tacizin karşısında olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunarız.” denildi.

Edebiyat dünyasında geçmişte yaşanan taciz vakaları yeniden gündeme gelmiş ve çok sayıda kadın kendilerini taciz eden ünlü erkek yazarları ifşa etmeye başlamıştı. Yazar Pelin Buzluk da Hasan Ali Toptaş tarafından taciz edildiğini açıklamıştı.

Önceki İçerikMartin Beck serisinin dokuzuncu kitabı ‘Polis Katili’ raflarda yerini aldı
Sonraki İçerikNobel Ödüllü yazar Mo Yan’ın ‘İçki Cumhuriyeti’ romanı yayımlandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here