Gaflet : Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları

0
55
Gaflet

Sema Kaygusuz ve Deniz Gündoğan İbrişim‘in hazırladığı Gaflet, Metis Yayınları‘ndan çıktı. Yayına hazırlayan Müge Gürsoy Sökmen, kapak resmi ise Alberto Giacometti‘ye ait.

Gaflet, Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları Hakkında

Devlet ve hükümetler eliyle yıllardır yürütülen kültürel yıkıma karşı sakınma güdüsüyle de olsa, sırf muhalif değer atfettiğimiz için edebiyatı fazla mı kutsuyoruz? Edebiyat metinlerindeki cinsiyetçiliği, homofobiyi ya da satır arasına gömülü mizojinik tasvirleri, türcülüğü, insanmerkezciliği, kısacası bugün kuramsal açıdan gittikçe kuvvetlenen feminist eleştiri bağlamında Türkçe edebiyattaki her cinsiyetten ve cinsel eğilimden yazarın erkek egemen kodlarla gaflete düştüğü sayfaları okuyabiliyor muyuz?
Gaflet kitabı, gaflet kelimesinin dalgınlıktan iğfale değin bütün katmanlarını araştıran, feminist değerler üzerinden edebi metinlerdeki türlü gaflet biçimlerinin altını çizmek isteyen bir yaklaşımla kuruldu. En kestirmeden söylersek, feminist ilkelerin edebiyat eleştirisi yöntemiyle yeniden hatırlatıldığı bir eleştiri kitabı bu. İnsan, hayvan ve yerkabuğundaki bütün varlıklara düzgüsel sınırlar çizen cinsiyetçi söylemin edebiyat yoluyla nasıl üretildiğini tartışan, zaman zaman söz konusu sınırları aşmak iddiasıyla ortaya çıkan bazı metinlerin aslında sınırı daha da kuvvetlendirdiğini fark eden, çoktan zamanı gelmiş müdahaleci bir hamle. Eleştiri dahil kimi edebiyat metinlerinin istemsizce de olsa incelikli bir yoldan eril zihniyete hizmet edebileceğini göstermek, uygarlığı sarmalayarak gündelikleşen eril reflekslerin üstüne ışık düşürmek istedik.
Hem okuru hem yazarı düşündüreceğini umduğumuz kitabımız, eminim gelecekteki edebiyatı da dönüştürecektir.

Sema Kaygusuz

Katkıda Bulunanlar

 • Damla Tezel,
 • Erol Köroğlu,
 • Ezgi Hamzaçebi,
 • Fatih Altuğ,
 • Fatmagül Berktay,
 • Irvin Cemil Schick,
 • Jale Özata Dirlikyapan,
 • Meltem Gürle,
 • Merin Sever,
 • Özlem Öğüt Yazıcıoğlu,
 • Senem Timuroğlu,
 • Sevcan Tiftik,
 • Şima İmşir,
 • Tülin Ural

Sema Kaygusuz Hakkında

Önce radyo oyunu, koreografi ve tiyatro ile ilgilenen yazar edebiyat alanına öyküleriyle girdi. İlk öykü dosyaları Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü‘ne (1995) ve Gençlik Kitabevi Ödülü‘ne (1996) değer bulundu. Öykü kitabı Sandık Lekesi ile Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü‘nü (2000) aldı. İlk romanı Yere Düşen Dualar 2006 yılında yayımlandı. Eleştirmenlerin takdirini alan ve çok sevilen roman, çevrildiği başka dillerde de yazarına çeşitli ödüller getirdi. Almanya DAAD kültür programının davetlisi olarak 2010 yılını Berlin’de geçirdi. 2009 tarihli ikinci romanı Yüzünde Bir Yer Avusturya Kultur Kontakt kurumu tarafından onurlandırıldı. Yönetmenle birlikte Pandora’nın Kutusu filminin (Yeşim Ustaoğlu, 2008) senaryosunu yazdı.

Deniz Gündoğan İbrişim Hakkında

2014 yılından itibaren Fulbright bursuyla gittiği Washington Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde doktora çalışmalarını sürdürmekte ve çağdaş edebiyatta kriz ve felaket temsilleri üzerine dersler vermektedir. Lisansını İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Kadın Araştırmaları ile Central European Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları bölümlerinden Latife Tekin romanlarında dişil büyülü gerçekçilik ve özneleşme üzerine yazdığı tezle iki yüksek lisans derecesi aldı. Araştırma alanları travma ve bellek çalışmaları, feminist teori, posthümanizm ve yeni materyalizmdir. Çeşitli makaleleri European Review, The Encyclopedia of Women and Islamic CulturesMonografVarlıkNotos gibi dergilerde ve AnimalsPlants,and Landscapes: An Ecology of Turkish Literature and Film kitaplarında yayımlandı


Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın