Frankfurt Türk Film Festivali Başlıyor!

0
67
Türk Film Festivali

Türkiye’den T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu ile Almanya’dan  Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı ,Frankfurt Anakent Belediyesine bağlı Kültür Dairesi ile Şehircilik ve Pazarlama dairesi, Filmhaus Frankfurt  ve sponsorlarımızın desteği, Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından ve TÜRSAK Vakfı Türkiye proje ortaklığı ile  Hüseyin Sıtkı başkanlığında  TÜRSAK Vakfı iş birliği ile Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından düzenlenen, 19. Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M.’nin başlıyor.

Onur Ödülleri ve Moğollar Konseri

27 Ekim 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin açılış gecesi 27 Ekim tarihinde Frankfurt eski opera binasından yapılacak. Sunuculuğunu Hakan Bilgin ve Nadide Kepçe’nin üstlendiği açılış gecesinde 13. kez Yaşam Boyu Onur ve Vefa Ödülleri verilecek. Ödüllerin sonrası ise Moğollar muhteşem bir konser vermeye hazırlanıyor.

Bu yıl 19. Frankfurt Türk Film Festivali‘nde Onur Ödülü sahipleri;  1979 yılında Altın Portakal Film Festivali En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldüğü Hazal filminin ardından aynı ödülü 1996 yılında Solgun Bir Sarı Gül filmindeki performansıyla tekrar kazanan, Karanlıktakiler, Vizontele, Kaç Para Kaç, Vizyontele Tuuba, Mutluluk, İz ve Piano Piano Bacaksız gibi filmlerde rol alan usta oyuncu Meral Çetinkaya ile 1974’de sinema dünyasına müzikleriyle can veren, 1978’de”Fırat’ın Cinleri“, 1982’de”Kırık bir aşk hikayesi“, 1991’de”Gizli yüz” filim müzikleri ile Altın Portakal ödülünü alan, 149 film, 58 dizi ve 10’un üzerinde belgesel müziği yapan usta müzisyen Cahit Berkay olacak.

Vefa Ödüllerini ise Sadri Alışık‘ın baş rollerini oynadığı “Turist Ömer” serisi filmlerle büyük bir başarı yakalayan senarist, yönetmen, film yapımcısı, oyuncu, film dağıtımcısı, film müzikçisi, söz yazarı ve besteci Hulki Saner ile erken yaşta aramızdan ayrılan ünlü sinema ve dizi oyuncusu Oya Aydoğan’ın ailelerine takdim edilecek.

Açılış Filmi; “Kapı”

Kadir İnanır‘ı 50’nci sanat yılını kutladığı ‘Kapı‘ filmi festivalin 28 Ekim’de açılış filmi olarak başrol oyuncularından Timur Acar’ın katılımıyla sinemaseverlerle buluşacak.

Yönetmenliğini Nihat Durak’ın yaptığı başrollerini Kadir İnanır, Vahide Perçin, Timur Acar, Erdal Beşikçioğlu ve Aybüke Pusat’ın paylaştığı film, yirmi beş yıl önce Mardin’den Berlin’e göç eden bir ailenin hikayesini anlatıyor.

Türk Film Festivali ‘ne Yıldız Yağacak!

’Bizim İçin Şampiyon” filmi için  filmin başrol oyuncularından Ekin Koç   festival kapsamında   31 Ekim tarihinde  yapılacak iki gala için Frankfurt’ ta olurken, Frankfurt Türk Filmleri Başkanı Hüseyin Sıtkı ve TÜRSAK Vakfı iş birliği ile gerçekleşecek festivalin konukları arasında  Meral Çetinkaya, Cahit Berkay, Moğollar yanında Bahar Öztan, Hakan Bilgin, Gurur Aydoğan, Timur Acar, Tolga Tekin, Murat Evgin, Hakan Meriçlier, Hatice Aslan, Asuman Dabak, Nuriye Arı ve Ömer Filikçi gibi ünlü sanatçılarda olacak. 

Sinema sanatı aracılığıyla Türkiye ve Almanya toplumları arasındaki ekonomik ve kültürel paylaşımı artırmayı ve birlikte yaşam kültürüne katkıda bulunmayı amaçlayan Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M. her yıl Türk sinemasının nitelikli örneklerini Almanya’da geniş kitlelerle buluşturuyor. 

Altın Elma Ödülleri Bu Yıl 7. Kez Sahiplerini Bulacak

Türkiye Jürisinin belirlediği adayların Alman sinemacılardan oluşan jüri tarafından değerlendirilmesinden sonra kazanan sanatçılara ödülleri 19.Türk Film Festivali | International / Frankfurt/M.’ in kapanış töreninde takdim edilecek.

Almanya ‘da Yarışacak 11 Film

 • ANONS,
 • AYDEDE,
 • BABAMIN KEMİKLERİ,
 • ÇINAR;
 • GÜVERCİN,
 • GÜVERCİN HIRSIZLARI,
 • HALEF,
 • İÇERDEKİLER,
 • KAPAN,
 • KARDEŞLER
 • SİBEL

Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın