Fakir Baykurt Ödülü Mustafa Orman’ın Oldu

0
990
Mustafa Orman

Sarıyer Belediyesi tarafından bu yıl 9. kez düzenlenen Fakir Baykurt Öykü Ödülü açıklandı. Ödüle, Everest Yayınları tarafından yayımlanan Ovada Paldır Küldür isimli kitabıyla Mustafa Orman layık görüldü.

Fakir Baykurt Öykü Yarışması üç ayrı kategori olarak düzenlendi. Bütün kategorilere toplam 450 öykü ve 78 öykü kitabı katıldı. Fakir Baykurt Öykü Ödülü Mustafa Orman ’ın Everest Yayınları arasında çıkan “Ovada Paldır Küldür” isimli kitabına verildi.

Ödül gerekçesi jüri tarafından şöyle ifade edildi:

Öyküler içinde gizlenen öykülerle ilerleyen eser, sayfalarda katmanlar halinde yavaş yavaş açılıyor ve her biri bağımsız birer öykü olduğu sanılan olaylar bütünleşerek tek bir öyküye dönüşüyor. Bu durum okuyucuda, öykülerin bir bütün olarak yeniden okunması isteği yaratıyor.
Öykü kişilerinin pişmanlıklarını, vicdani sarsılmalarını, zaaflarını, heyecanlarını, hayal kırıklıklarını ve dürtülerini okuyucuya başarılı bir şekilde hissettiren yazar; kişilik oluşturmakta sabırlı, incelikli, özenli davranıyor.  İyimser olmayı çıkış noktası olarak ele alırken, sarsıcı insan ilişkilerini ve olaylar örgüsünü başarılı bir ustalıkla bir araya getirmeyi başarıyor.
Bütün bunların yanında anlattığı olayları edebiyat duyarlılığından uzaklaşmadan kavrayan yazarın, anlatımındaki özen, dili kullanmadaki çeşitlilik, betimlemelerdeki imge zenginliği ve öyküleri yansıtılan kişilerin sahiciliği kayda değer bulunmuştur.

Orman,

Fakir Baykurt Öykü ödülüne 2. öykü kitabım Ovada Paldır Küldür değer görülmüş. Teşekkürler. ‘Ama elbetteki yalnız bir ağaç birkaç tane ağaçtan daha ağaçtır,’ hatrına…

değerlendirmesinde bulundu.

Ödül törenin ne zaman yapılacağı ise daha sonraki bir tarihte açıklanacak.

Mustafa Orman Hakkında

1987 yılında doğdu. Edebiyat, Öykü, Türk Edebiyatı kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.

Derdin İncinmesin ve Ovada Paldır Küldür adlı kitapları Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

Önceki İçerikİzmir Büyükşehir Belediyesi Smyrna Edebiyat Yarışması Düzenliyor
Sonraki İçerik“Filmimin Hikâyesi” Yarışmasının Jüri Üyeleri Belli Oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here