Erdal Öz Edebiyat Ödülü Jale Parla’ya Verildi

0
1417
jale parla

Erdal Öz 2020 yılı edebiyat ödülü akademisyen ve eleştirmen Jale Parla’ya verildi. 

Başkanlığını Oğuz Demiralp’in üstlendiği, Sibel Irzık, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş, Metin Celal, Nilüfer Kuyaş  ve Faruk Duman’dan oluşan Seçici Kurul, Erdal  Öz  Edebiyat  Ödülü’nün on üçüncüsünün Jale Parla’ya verilmesini kararlaştırdı. 

Kurul, Parla’ya bu ödül gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: “Akademi ile edebiyat dünyasını bir araya getirme konusundaki başarısı, Türk edebiyatı üzerine özgün çözümlemeleri ve edebiyat eğitimine katkılarıyla, eleştiri geleneğini kültürel inceleme ve karşılaştırmalı edebiyat yönünde zenginleştiren yeni alanlar açması nedeniyle vermiştir.” 

Erdal Öz ödülü daha Cemil Kavukçu, Küçük İskender, Adalet Ağaoğlu, Latife Tekin, Orhan Pamuk, İhsan Oktay Anar, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek ve Murathan Mungan’a verilmişti. Koronavirüsten dolayı bu yıl ödül töreni düzenlenmeyecek. 

Jale Parla kimdir?

1945’te İstanbul’da doğdu. 1964’te Arnavutköy Amerikan Koleji’ni, 1968’de Robert Kolej Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. 1978’de Harvard Üniversitesi’nden anadalı İngiliz Edebiyatı, yandalları Fransız ve Alman Edebiyatları olmak üzere Karşılaştırmalı Edebiyat doktorası aldı. 1976-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Halen Bilgi Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmakta olan Parla’nın Efendilik, Şarkiyatçılık, Kölelik (1985), Tanzimat Romanının Epistemolojik Temelleri (1990), Kadınlar Dile Düşünce (Sibel Irzık ile beraber, 2004), Balkan Literatures in the Era of Nationalism (Murat Belge ile beraber 2008), Türk Romanında Yazar ve Başkalaşım (2011), Don Kişot – Yorum, Bağlam, Kuram (2017) adlı kitapları yayımlanmıştır.

Önceki İçerikReflektif Yayın Hayatına Başlıyor
Sonraki İçerikAcının Ortasında Umudu Arayan Bir Adamın Hikayesi: Halep Arıcısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here