Eleni Karaindrou’ya yaşam boyu başarı ödülü

0
282

Geçtiğimiz yıl salgın dolayısıyla online olarak yapılan Dünya Film Müziği Ödülleri’nin töreni bu yıl canlı yapılacak. Etkinlikte Yaşam Boyu Başarı Ödülünün sahibi ünlü besteci Eleni Karaindrou, Brüksel Filarmoni Orkestrası’na piyanoda eşlik edecek.

GÜLNUR HASESOĞLU 04 Ağustos 2021 KÜLTÜR

Dünya Film Müziği Ödülleri’nin (World Soundtrack Awards) 21.si bu yılın Yaşam Boyu Başarı Ödülünün sahibi ünlü besteci Eleni Karaindrou’nun konseri ile başlayacak. Belçika’daki etkinlik ilk kez Ghent Operasında gerçekleştirilecek. Geçen sene koronavirüs sebebiyle online olarak düzenlenen program bu sene film müziği topluluğunu güvenli bir şekilde bir araya getirmeyi amaçladığını duyurdu.

12-23 Ekim arasında düzenlenecek Uluslararası Film Festivali Ghent, kapanışını Dünya Film Müziği Töreni ve konseriyle yapacak. Bu senenin Yaşam Boyu Başarı Ödülünün sahibi ünlü besteci Eleni Karaindrou ise konser gecesi Brüksel Filarmoni Orkestrası’na piyanoda eşlik edecek.

Eleni Karaindrou, Yunan yönetmen Theodoros Angelopulos ile birçok iş yaptı. Altın Palmiye ödüllü Eternity And A Day filmi ve The Weeping Meadow filmi dahil olmak üzere beraber 8 ayrı filmde çalıştılar. Karaindrou’nun Angelopulos’la olan ilişkilerini birbirlerine ilham veren Film Yönetmeni Federico Fellini ve besteci Nino Rota’nın arasındaki ilişkiyle karşılaştırdığı söyleniyor.

“YUNANİSTAN’IN YAŞAYAN EN ETKİLİ BESTECİSİ”

Time dergisi tarafından, “Yunanistan’ın yaşayan en etkili bestecisi” olarak nitelendirilen Karaindrou, Atina’daki Hellenikon Odion’da piyano ve teori eğitimi aldı. 1967’de Yunanistan askeri cuntasından dolayı ülkeyi terk etmek zorunda kaldı ve Paris’e gitti. Orada Etnomüzikoloji okudu. Sonrasında Yunanistan’a geri döndüğünde ORA Kültür Merkezi’nde Geleneksel Çalgılar Laboratuvarı’nı kurdu. Birçok film müziğine imza attı. Ünlü besteci Eleni Karaindrou, Chris Marker, Jules Dassin, ve Margarethe von Trotta gibi isimlerler de çalıştı.

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ: ELENİ KARAİNDROU

Karaindrou aldığı ödül için şunları söyledi: “Dünya Film Müziği Akademisi’nin bana bir film müziği bestecisi için en önemli ödül olan Dünya Film Müziği Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü verme kararından derin bir onur duyuyorum. Büyük bir zevk ve minnetle, bu büyük onuru kabul ediyorum. Akademi’ye teşekkürlerimi sunuyor ve bu ödülü birlikte çalıştığım tüm yönetmenlerle paylaşmak istiyorum. Ama özellikle sekiz filmde birlikte çalıştığım Theo Angelopoulos’la. Ayrıca yapımcım ve ECM Records’un direktörü Manfred Eicher’a otuz yılı aşkın ortak yaratıcı yolculuğumuz için teşekkür etmek istiyorum.”

Dünya Film Müziği Ödül Töreni ve Konseri biletleri “World Soundtrack awards” sitesinden edinilebilecek.

Önceki İçerik9. Boğaziçi Film Festivali 23 – 30 Ekim Tarihleri Arasında Düzenlenecek!
Sonraki İçerikKayıp Tanrılar Ülkesinin derinliklerine yolculuk.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here