Edebiyatta evrensel temalar çağı

0
16

VakıfBank Kültür Yayınları yeni eserleriyle 24. İzmir Kitap Fuarı’na katılıyor. Yayınevinin sundukları arasında edebiyat tarihine damga vuran kitaplardan akademik nitelikli başucu kaynaklarına kadar birçok önemli çalışma bulunuyor. “Küresel Roman”, “Cemaat ve Cemiyet” ile “Cumhuriyet Misyonerleri” ise Türkiye’de ilk kez yayımlanan eserlerden birkaçı.

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) 6-14 Nisan günlerinde Kültürpark’taki Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda gerçekleştirilecek 24. İzmir Kitap Fuarı’na katılıyor. 2. salon 107D standında kitapseverleri ağırlayacak VBKY’nin fuara özel yüzde 35 indirimle yayımladıkları arasında Edebiyat, Felsefe, İktisat, Kesişimler, Sanat, Tarih, İnsan ve Toplum kategorilerindeki birçok önemli kitap yer alıyor. Çalışmalardan bazıları okurla ilk kez Türkçe buluşurken, eserlerde dünya edebiyatının önemli isimlerinin romanları da inceleniyor, Cumhuriyet sonrası gençliğin politik bir özne olarak konumlandırılışı da değerlendiriliyor…

Edebiyatta evrensel temalar çağı

New York Times ve Harvard Magazine gibi saygın mecralarda edebiyat eleştirmenliği ile editörlüğü yapan Adam Kirsch “Küresel Roman – 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak” isimli kitabında Orhan Pamuk, Haruki Murakami, Roberto Bolaño, Chimamanda Ngozi Adichie ve Margaret Atwood gibi dünyaca ünlü yazarların çalışmalarındaki benzerlikleri, evrensel tema ve kurguları inceliyor. Kirsch, “Küresel roman birçok yerde yaşayan insanlar için ortak olan bir yaşam tarzını tasvir ederek 21. yüzyılda kentsel hayatın yer değiştirebilirliğini vurgular; ya da farklılıkların önemini ve sınırlar ötesi ile iletişimin zorluğunu vurgulayan bir romandır” diyor.

Türkçe’de ilk kez yayımlananlar

VBKY’nin 24. İzmir Kitap Fuarı’nda sundukları arasında ayrıca, yakın dönemde Türkçe’de ilk kez yayımlanan, İngiliz edebiyatının kurucularından Sir Philip Sidney’in “Astrophil ile Stella Soneler”i de bulunuyor. Bu kitapta soylu bir gencin büyük bir tutkuyla bağlandığı kadına karşı sonsuz hisleri sonelerle anlatılıyor. Yine Türkçe olarak ilk kez yayımlanan, Rusya’nın kırsal hayatındaki sosyal yaşamı gerçekçi bir üslupla ele alan Dimitri Vasilyeviç Grigoroviç’in “Balıkçılar”ı, 19. yüzyılda Sanayi Devrimi ile birlikte değişen kırsal yaşam ekseninde, bir balıkçı ailesinin dayanışma ve sevgi çatısı altındaki dramatik öyküsünü okura ulaştırıyor.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın