Dilan Bozyel’in “Paris – Beyrut Mutluluk Hattı” Kitabı Fotoğraflarla Seyahate Götürüyor

0
819
Dilan Bozyel

İnkılâp Kitabevi, pandemi nedeniyle evlerine kapanan okurlara #evdekalkitaplakal etiketiyle, yazarlarının eserlerinden öneriler sunmaya devam ediyor. Fotoğrafçı Dilan Bozyel ’in Paris-Beyrut Mutluluk Hattı adlı fotoğraf kitabı, tüm dünyada seyahat kısıtlamalarının olduğu bugünlerde okurları, bu iki kentin sokaklarında bir yolculuğa çıkarıyor.

Fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel’in yaşamak istediği iki şehri fotoğrafladığı Paris-Beyrut Mutluluk Hattı adlı kitabı, geçtiğimiz yıl İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı. Fotoğraf ve hikayelerden oluşan Paris-Beyrut Mutluluk Hattı, Bozyel’in çektiği fotoğraflar ve iç cebine iliştirdiği notlarla okuru bu iki kentin sokaklarına davet ediyor.

Yaşayacağı şehri, yaşamak istediği şehirleri fotoğraflayarak bulmaya çalışan fotoğrafçı bir kadının hikâyesinin ilk ikilem rotası, yaşadığında mutlu olacağına inandığı iki şehirde geçiyor: Paris ve Beyrut. Dilan Bozyel, kurşunlanmış Beyrut evlerinden Paris’in Eyfel Kulesi’ne uzanan yolculuğunda fotoğraf makinasına yansıyan sokak fotoğraflarıyla kimi zaman hüzünlendi, kimi zaman da sadece sustu. Hissettiklerini fotoğraflayan Bozyel, aldığı notlarda da yine sadece hissettiklerini yazdı…

Dilan Bozyel Hakkında

1985, Diyarbakır doğumlu Dilan Bozyel ondokuz yaşına dek Diyarbakır’ da yaşadıktan sonra yirmili yaşlarının başında Istanbul’ da işletme eğitimi aldığı yıllarda müzik dergilerinde röportör olarak çalıştı.

Istanbul’ daki eğitiminin üçüncü senesinde, Diane Arbus’ un fotoğraflarıyla tanışınca, fotoğrafçılığın büyüsüne kapılıp eğitim hayatını fotoğrafçılık üzerine tamamlamaya karar verdi ve Londra’ da başvurduğu fotoğraf ve sanat akademisine kabul edildi. Fotoğrafçılık eğitimine ek olarak reklam ve pazarlama eğitimini de tamamladıktan sonra Vice Magazine başta olmak üzere İngiltere menşeli kültür, sanat ve müzik dergilerine fotoğraf çekimleri gerçekleştirdi. Başarılı fotoğraf çalışmalarıyla adını duyuran sanatçı, 2010 senesinde Diesel markasının “Be Stupid” kampanyasının reklam çalışmasında ismini toplumsal standart başarı kurallarını yıkarak duyurmayı başaran 50 genç sanatçıdan biri seçilerek markanın global reklam yüzlerinden biri oldu.

Dilan Bozyel

Dört yılın ardından Istanbul’ a dönüş yaparak; fotoğrafçılık hayatını Türkiye merkezli olmak üzere Dünya’ nın çeşitli yerlerinde sürdürmeye devam eden sanatçı; medya sektöründeki birçok sanat, reklam ve moda dergisinin fotoğraf çekimlerini yapmakta. 

Üniversiteler başta olmak üzere birçok şehirde söyleşi, seminer ve atölyeler aracılığıyla fotoğrafçılık ve sanatın günlük hayatımıza olumlu gücünü daha çok kişiye yaymaya çalışmakta.

Sanatçı, 2013 yılında hazırladığı “Karışık Aklım ve Dunning-Kruger Sendromum” isimli fotoğraf çalışmasıyla Istanbul Modern Sanat Müzesi koleksiyonuna dahil oldu. Küratör Döne Otyam’ın teklifi üzerine 2015 Mayıs ayında gerçekleşen 3.Mardin Bienali’ ne ‘Şahmeran’ın Ortanca Kızı’ adlı eseri ile, Fikret Otyam anısına düzenlenen ‘Gide Gide Fikret Otyam’ ın Ardından’ karma sergisinde çocuk gelinler sorununa dikkat çekmek için 2010 senesinde hazırladığı fotoğraf çalışması ‘Babam Beni Sevmiyor’ adlı eseri ile, Müzikotek tarafından hazırlanan ‘Sözler: Barış Manço’ sergi ve kitabına ‘Can Bedenden Çıkmayınca’ adlı eseri ile katılmış olan sanatçı, 2016 Venedik Sanat Fuarı’ na da ‘Kimseye Etmem Şikayet’ adlı eseri ile katıldı.

2017 yılında Mastercard işbirliğiyle ‘Paha Biçilemez Yüzleriyle Istanbul’ fotoğraf kitabı yayınlandı. Aynı yıl, Disney ve Unicef’in ortak düzenlediği kız çocuklarına eğitim fonu amaçlı sosyal sorumluluk global projesi “Dream Big Princess” (#HayalleriniYaşaPrenses) için Türkiye adına seçilen kadın fotoğrafçı oldu.

2018 yılında ise fotoğrafçı kimliğiyle kamera karşısına geçerek doğal güzellik akımının yeni trendi olan filtresiz selfie hareketi içerikli Samsung Türkiye’ nin #GerçekBen global kampanyasının dijital reklam yüzü seçildi.

2019 yılında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ( TFMD ) tarafından düzenlenen Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları yarışmasında Yılın Portre Fotoğrafı kategorisinde birincilik ve ikincilik ödüllerinin sahibi oldu. Aynı yıl içinde sanatçı, Dünya gündemi arşivine eklenen; 1854 Media, British Journal of Photography ve Magnum Ajansı’ nın her yıl düzenlediği ortak projesi “Portrait of Humanity” isimli arşiv kitabının 2019 sayısına Istanbul’ da çektiği fotoğraflarından biriyle yer almaya hak kazandı.

Bozyel, 2015′ ten bu yana aylık edebiyat ve kültür – sanat dergisi olan Kafa Dergisi’ nde düzenli olarak her ay fotoğraf hikayeleri yazmaya ve 2019 Mayıs ayında pazarlama ve reklamcılık sektör dergisi MediaCat ekibine katılarak usta sanatçılarla üretim disiplini üzerine röportaj serisi hazırlamaya devam etti.

Sanat ve üretim hayatını; toplumdaki kimlik ve cinsiyet ayrıştırmaları üzerine arayış ve sorgularını Ortadoğu’ dan başlayıp, Avrupa’ ya uzanan seyahatlerinde kültür ve toplum çeşitliliği gözlemine dayalı çektiği sokak fotoğrafları ve fotoğraflarına eşlik eden notları ile sürdürdü. Ayrıca yaşamak istediği şehre karar vermeye çalışma çabasını anlattığı, İnkılap Yayınevi tarafından yayımlanan fotoğraf ve hikayelerinden oluşan ” Paris – Beyrut : Mutluluk Hattı” kitabının devam serisi üzerine çalışmakta.

Önceki İçerikGeorge Orwell’in Günlüklerinin Tamamı Türkçe’de
Sonraki İçerikNecib Mahfuz’un Eserleri Yeni Kapaklarıyla Kırmızı Kedi’de

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here