“Bir Yanı Kara Mizah, Bir Yanı Sosyal Gerçekçi, Zengin Karakterlerle Bezeli %100 İyi Bir Hikaye.”

0
38
Devrim Yeniden

Mauro Javier Cardenas Guayaquil’in ilk romanı Devrim, Yeniden, Perihan Sevde Nacak‘ın çevirisi ile Timaş Yayınları‘ndan raflardaki yerini aldı. Joseph Henry Jackson ödüllü roman, Ekvador’un ekonomik ve siyasal çıkmazlarına çözüm bulmaya çalışan üç çocukluk arkadaşının takıntılı idealizminin hikayesi.

Ekvador’da Başkan’ın ofisinde çalışan Leopoldo, üniversite eğitimi için Amerika’ya gidip bir daha geri dönmeyen dostu Antonio’yu ülkeye çağırıyor. Bu noktada üçüncü arkadaşları, ülkeden hiç ayrılmamış, yıllarını radyo programıyla halkı uyanışa çağırmakla geçirmiş Rolando hikayeye dahil oluyor. Bir araya geliyorlar, konuşuyorlar, Başkan’a karşı rakip adaylık için kampanya yürütüyorlar… Peki ya sonuç? Ya gerçek mağdurlar?.. Kendileriyle, geçmişleriyle, aileleriyle, çevreleriyle ve seçimleriyle hesaplaşan; zayıflıkları, çelişkileri ve ikiyüzlülükleriyle yüzleşen insanların hikayesi bu.

Sıradışı, absürt ve kendinden emin tavrıyla Devrim, Yeniden Ekvador’un ekonomik ve siyasal çıkmazlarına çözüm bulmaya çalışan üç çocukluk arkadaşının takıntılı idealizminin hikayesi. Sorun şu ki hayat her şeyi bir noktada karşı karşıya getirecek, onları da…

Yorumlar

Devrim, Yeniden özel bir kitap, – politik ayrıntılarda boğulmayan politikliği, laf kalabalığı ardına gizlenmeyen yenilikçi dili, tarihi gerçeklikle kişisel hikayelerin müthiş birlikteliği… Bir yanı kara mizah, bir yanı sosyal gerçekçi, zengin karakterlerle bezeli %100 iyi bir hikaye.” 

Kirkus Reviews

Cardenas’ın hayat dolu ilk romanı Devrim, Yeniden’de bir grup Ekvadorlu ülkelerindeki politik durumu değiştirmeye çalışıyor. Sokak protestolarından şaşaalı partilere, uzun ve kesintisiz iç monologlardan ışık hızındaki diyaloglara, – bu roman baş döndürücü güzellikte uzun cümlelerle dolu.”

Publishers Weekly

“Pop kültüründen Ekvador siyasetine neredeyse her şeyden bahsederken inanç, ahlak ve bireyin ülkesine ve ideallerine bağlılığına dair sorular soran Cardenas’ın büyüleyici romanı, Bolaño hayranlarının kalbini çalacak… Devrim Yeniden, Latin Amerikalı kimliğini, sosyal teknoloji ve bulanık etnik sınırlarla karakterize edilen bir dünyada yeniden tanımlayan bir roman.” 

Los Angeles Review of Books

Devrim, Yeniden genç idealizmin kaçınılmaz yolsuzluğun karşısında duruşunu işleyen cesur bir roman. Mauro Javier Cardenas Latin Amerika edebiyatında heyecan verici yeni bir ses; Valeria Luiselli, Julio Cortázar ve Horacio Castellanos Moya’nın okurlarının çok seveceği, coşkulu bir kalem.” 

Stephen Sparks

Devrim, Yeniden

Eğer rüyamda seni görmediysem her sabah hayal kırıklığıyla uyanıyorum.
Büyükannem o, yakında onları yemek zorunda kalacağımız için domastesler ve patateslerden özür diliyor.
Ulusları ya da insanları kurtarmıyorsa edebiyatın amacı ne?
Bu eylemciler yenilginin pek farkında değiller gibi ama belki de şarkının sözleri o kadar da önemli değil, önemli olan şarkıyı söylemektir, ciğerlerini havayla doldurup stadyumda bağırmanın mutluluğu, toplu bir ses olmanın anlamıdır.Hatıralarda kendimizi bulma umuduyla ruhumuza sığınıyoruz.
Bazen uçup gitmesi için bir kuşu serbest bırakmak gerekir.
Ekvador’daki birçok köyde insanların ne istediğini biliyor musunuz? Su. Burası hem suya ve hem de adalete susamış bir ülke. Bu, yıllar önce böyleydi. Peki değişen bir şey oldu mu? Hiçlik hakkındaki konuşmamızı hatırlıyor musun? Hiçbir şey yoktan var olmaz çünkü hiçbir şey yoktur ve hiçbir şeyin herhangi bir şeyle ilgisi yoktur çünkü hiçlik herhangi bir şey değildir ve bu sonsuza dek böyle devam eder.
Sana verilen bu anıyla ne yaptın? – Onu unuttun mu?
Her şeyin bitmesini isteyen tek kişi sen değilsin.
Her şeyi unutmaktan korkuyorum, unutsam acaba nasıl biri olurdum…
Sen her şeyi unutursan ben bir battaniye olup kendimi bu büyük boş arazilere sererim.
Ya ben her şeyi unutursam ama hepsi mitokondrimde hiç bozulmadan kalırsa…
O günleri hatırlamaktan hoşlanıyorum… ama özlemiyorum.
Bir arzuyu metne aktarmak o arzuyu dramatize ederek tüketmek miydi acaba?
Geçmiş kaybolan bir yol değil aslında, yazmıştı Faulkner, hiçbir kışın tam dokunamadığı, son yıllarının darboğazının yaşlılara tahsis ettiği büyük bir çayırdır.

Mauro Javier Cardenas Guayaquil Hakkında

  • Ekvador’da büyüdü.
  • Stanford University’de Ekonomi aldı.
  • İlk romanı Devrim, Yeniden ile  Joseph Henry Jackson ödülüne layık görüldü.
  • 2017 yılında Hay Festival’da en Latin Amerikalı genç yazarlar listesine (Bogota 39) dahil edildi.

Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın