Deborah Levy’nin ‘Sıcak Süt’ Romanı Okuyucuyla Buluştu

0
727
Deborah Levy

Deborah Levy ’nin Man Booker Ödülü’ne aday gösterilen romanı Sıcak Süt, Eda İşler’in çevrisiyle Everest Yayınları tarafından okuyucuya sunuldu.

Eve Yüzerken, Siyah Votka ve Bilmek İstemediğim Şeyler kitaplarıyla tanıdığımız Deborah Levy’nin Man Booker Ödülü’ne aday gösterilen Sıcak Süt romanı, bizi İspanya’nın sıcak sahillerine götürüyor. Antropoloji doktorasını yarım bırakarak tüm zamanını annesine ayırmış olan Sofia, burada hayatına giren yabancılarla ondan biraz olsun uzaklaşma fırsatı bulur. Tüm ilginç yanlarıyla Doktor Gómez ve Hemşire Günışığı’na annesini emanet eder ve hayatını yeniden ele almaya girişir. Azat etmesi gereken bir köpek, çarpışması gereken denizanaları, uzlaşması gereken bir annesi, baş etmesi gereken bir doktor, tanışması gereken yabancılar, tatması gereken duygular ve tanıması gereken kendisiyle kavurucu İspanya güneşi altında geçen bir yaz… 

Deborah Levy’nin hayalgücü, şiirsel bir dil, ciddi bir mizah, gündelik şeylerde rastladığı küçük mucizeler ve bolca sembolizmle bezediği anlatısı, eleştirmenlerce Virginia Woolf gibi yazarlarla birlikte anılmasını haklı çıkarırken, özgün dilini de vurguluyor ve önemli çağdaş yazarlar arasındaki yerini sağlamlaştırıyor.
 

Bizleri, cinselliğin, dile getirilmeyen öfkenin, mitoloji ve modernitenin, dahası hayatı tecrübe etmenin, meraklı olmanın, sersemlemenin ve hayatı tam manasıyla yaşamanın keşfine çıkaran Sıcak Süt’te cinsiyetler flulaşıyor, kadınlar erkeksi oluyor ve aşılan bu sınırlar, romanın merkezindeki mücadelenin de arkaplanını oluşturuyor.

Levy, vahşi bir güzellik ve şiirsel bir can sıkıntısı ağı örüyor… Kitap, çekici, esrarlı bir güç kullanıyor; tıpkı bir tarot destesi gibi, her bir sayfa pek çok üstü örtülü ima ile bezeli.

The New York Times Book Review

Deborah Levy Hakkında

Oyun yazarı, romancı ve şair Deborah Levy, 1959 yılında Güney Afrika’da doğdu. Eserleri Royal Shakespeare Company tarafından sahnelendi. Romanları arasında Swallowing Geography (1993), The Unloved (1994) ve 2012 yılında Man Booker Ödülü finalisti olan Eve Yüzerken (2011) bulunmaktadır.

Önceki İçerikBale ve Opera Seyircisi Arttı
Sonraki İçerikArtun Ünsal’dan Bir Başyapıt: İktidarların Sofrası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here