Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası 23 Yılda Tamamlanamadı

0
2326
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

Temeli 1997 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu ve Koro Çalışma Binası 29 Ekim tarihinde açılması planlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu ve Koro Çalışma Binaları‘nda son aşamaya gelen inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Binanın inşaat çalışmaları hakkında bilgi alan Ersoy, konser salonunun içinden de fotoğraflar paylaştı. Bakan Ersoy, geçtiğimiz 29 Eylül’de inşaatı bir kez daha ziyaret etmiş ve ne zaman açılacağını açıklamıştı. Ersoy, binanın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılmasını planladıklarını kaydederek, dört gün süren etkinliklerin yapılacağı müjdesini vermişti.

Dört Cumhurbaşkanı Gördü

CSO binası bugüne kadar dört Cumhurbaşkanı gördü. Turgut Özal döneminde gündeme gelen, Süleyman Demirel döneminde temeli atılan, Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül dönemlerinde de bitirilemeyen bina, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin başı olarak yönetimde olduğu 29 Ekim’de açılması planlanıyor. Türkiye’de senfoni orkestrası için tasarlanmış ilk bina olma özelliği taşıyor.

1992 Yılında Gündeme Geldi, 97’de Temeli Atıldı

1992 yılında yeni bina yapımı için proje yarışması ile başlayan süreç, tam 24 yıldır devam ediyor. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde CSO binasının yetersizliği gündeme gelmişti. 46 proje arasından Semra ve Özcan Uygur çiftinin hazırladığı proje birinci seçilmişti. 1997 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından temeli atılan bina o günden beri de atıl durumdaydı. Ertuğrul Günay’ın Kültür ve Turizm Bakanı olduğu dönemde bir kez daha gündeme gelen CSO binası için yeni bütçe ayarlandı. Mimar Özcan Uygur verdiği bir röportajda,

Ertuğrul Günay, bakanlığı döneminde sorunları çözüp, inşaatın epey mesafe almasını sağladı. Abdullah Gül cumhurbaşkanıyken sahada inceleme yaptı ve bitirilememesine hayret etti

ifadelerini kullanmıştı.

Neden Bitmedi?

Mimar Uygur çifti, 1993 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sözleşme imzaladı ve yeni CSO binası için uygulama projeleri hazırlanmaya başladı, 1995 yılında da inşaat ihalesi yapıldı. 1997 yılında temeli atıldıktan sonra inşaat yavaş da olsa devam etti. Alman akustik uzmanı ile Bayındırlık Bakanlığı arasında yaşanan iletişim ve koordinasyon sorunları projeye yansıdı. Aradan yıllar geçti, iş uzadıkça uzadı ve inşaat senelerce atıl halde bekledi. Aksaklıklar sonucunda salonlara ilişkin projeler 2008 yılında ancak bitti. Yönetmelikler değişince 2010 yılında yeniden bir sözleşme yapıldı.

Yeni CSO Binasının Özellikleri Neler?

Yeni CSO binası, 2023 kişilik büyük konser salonu, 500 kişilik küçük konser salonu, 10 bin kişilik açık hava konser alanı, CSO Müzesi, bir restoran ve bir kafeterya, çalışma ofisleri, kiralanabilir ticari alanlar, CSO dükkânından oluşuyor. Sıhhiye’de 154 bin metrekarelik arazi üzerinde inşa ediliyor. 5 bloktan oluşan yapının toplam inşaat sahası 62 bin metrekare. Ayrıca 800 araç kapasiteli otopark da mevcut.

600 Kişi Çalışacak

730 milyon TL yatırım bedelli binaya

  • Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası
  • Ankara Devlet Çoksesli Müzik Korosu
  • Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu
  • Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu
  • Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu
  • Devlet Halk Dansları Topluluğu
  • CSO Konser Alanları Döner Sermaye İşletmesi

taşınmış olacak.

İdari kadro ve sanatçılar olmak üzere binada 600 kişinin çalışması bekleniyor.

Önceki İçerikPandemide, Tiyatro Seyircisi Azaldı, Kütüphaneye Gidenlerin Sayısı Arttı
Sonraki İçerikÖlüm Bir Son Mudur, Yoksa Bir Başlangıç Mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here