‘Devlete Karşı Suç’tan Ceza Alan Sanatçıdan Ödülü Geri Alınacak

0
749
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliği‘ni imzaladı. Yeni yönetmeliğe göre devletin güvenliğine karşı işlenen suçlardan dolayı hüküm giyenlerin ödülü geri alınacak.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik Cumhurbaşkanlığı’nca sanatçılara verilecek ödüllerle bunların esas ve usullerini kapsıyor. Yönetmeliğe göre Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Değerlendirme Kurulu olarak görev yapacak. Kurul, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanvekili başkanlığında bu kurulun diğer üyelerinden oluşacak.

Kurul, Cumhuriyet Bayramı’ndan iki ay önce toplanarak bayram öncesi çalışmalarını tamamlayacak. Salt çoğunlukla toplanacak Kurul, toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğunun oyu ile karar alacak ve oylama gizli yapılacak. Kurul’un sekretarya hizmetleri Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı‘nca yürütülecek.

kültür sanat yönetmeliği
2014 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninden bir kare.

Aynı Kişiye İki Kez Ödül Verilmeyecek

Adaylar, Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye’nin kültür ve sanatının yücelmesine çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren kişi veya kurumlar arasından Değerlendirme Kurulu tarafından belirlenecek.

Değerlendirme Kurulu‘nca belirlenen değişik kültür ve sanat dalları arasından asgari 5 azami 9 aday Cumhurbaşkanı’nın onayına sunularak ödülü almaya hak kazananlar belirlenecek. Ödül kazanamayan adaylar açıklanmayacak. Ödül, kişi veya kurumlara bir defaya mahsus olmak üzere verilecek ve daha önce ödül alanlar aday olarak gösterilemeyecek.

Devletin Güvenliğine Yönelik Suçtan Hüküm Giyenlerin Ödülü Geri Alınacak

Kişi veya kurumlara Cumhurbaşkanı tarafından ödül olarak madalya ve berat verilecek. Ödül almaya hak kazananlar Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında açıklanacak.

Ödüle layık görülen kişinin hayatta olmaması durumunda ödül, kanuni mirasçılarından birine verilecek. Ödül töreninin zamanı ve yeri, Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenecek.

Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlardan dolayı hüküm giyenlerin ödülü ise Değerlendirme Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile geri alınacak.

Önceki İçerikUluslararası Göç Filmleri Festivali Uzun Metraj Film Yarışmasına Ödüllü Dev Jüri
Sonraki İçerikDeniz Gezgin YerKuşAğı’nda Hayvanların, Taşın, Toprağın Dilinden Konuşuyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here