Cengiz Aytmatov’un Kitaplarının Telif Hakkı İki Yayınevini Mahkemelik Etti

0
25

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov ’un kitaplarının teklif hakkı Nora Kitap ve Ötüken Yayınları’nı mahkemelik etti. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, Nora Kitap, 2017 yılında Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un yasal varisleriyle anlaşarak Türkiye’deki yayın haklarını satın aldı. Ancak Ötüken Yayınları Aytmatov kitaplarını basmaya devam edince konu mahkemeye taşındı.

Türkiye’de daha çok sinemaya da uyarlanan ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın yazarı olarak tanınan Kırgız edebiyatçı Cengiz  Aytmatov‘un kitaplarının telif hakkı iki yayınevini mahkemelik etti. Nora Kitap, 2017 yılında Aytmatov’un kitaplarını yayımlayabilmek için yazarın telif hakkını yasal varislerinden satın aldı. Ancak Ötüken Neşriyat, Aytmatov’un eserlerini yayımlayamaya devam etti. Bunun üzerine Nora Kitap, Ötüken Neşriyat’a dava açtı.

Telif Haklarını Ailesinden İzin Alarak Ücreti Karşılığında Aldığımız Bir Yazarın Eserlerini Sadece Bizim Basabilmemiz Gerekli

Hürriyet’e konuşan Nora Yayınevi’nin sahibi Özgür Güvenç

Telif hakkını yazarın yasal temsilcisi Onk Ajans’tan çok ciddi bir bedel ödeyerek satın aldık. Ancak Ötüken Neşriyat eserleri basmaya devam ediyor. Bizden önce Aytmatov’un eserlerinin telif hakkı sahibi olan Elips Yayınları, Ötüken Neşriyat’a dava açmış ancak davada bir hukuk skandalı yaşanmış, bilirkişi raporuyla dava reddedilmiş. Biz yeniden dava açtık. Telif haklarını ailesinden izin alarak ücreti karşılığında aldığımız bir yazarın eserlerini sadece bizim basabilmemiz gerekli” dedi.

Kazanılmış Hakkımız Olduğu İçin Cengiz Aytmatov Kitaplarını Basmaya Devam Ediyoruz

Ötüken Neşriyat’ın avukatı Konuralp Özdemir ise Ötüken Neşriyat’ın kitapları yayımlamaya başladığı yılda geçerli olan Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre herhangi bir telif ödemesi yapmadan yayımlama hakkı olduğunu vurgulayarak

Cengiz Aytmatov o dönemde SSCB vatandaşıydı. Bizim bu tarihte sadece tercümana ödeme yapma yükümlüğümüz vardı. 1995 yılında bu yasa değişti ancak bizim kazanılmış hakkımız olduğu için biz o tarihten önce bastığımız Aytmatov kitaplarını basmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

2008’de hayatını kaybeden ve 176 dile çevrilen Aytmatov’un 20’yi aşkın eseri bulunuyor.

 

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın